יום שלישי   |   18 יוני    |   
דף הבית / כלכלה ותעסוקה / אחד מכל 4 ישראלים מובטל: כמה מגיע לכם מביטוח לאומי?

אחד מכל 4 ישראלים מובטל: כמה מגיע לכם מביטוח לאומי?

משבר הקורונה הוביל אותנו ללא מעט תהיות לגבי העמידות שלנו כמדינה וכאזרחים בפני משברים שונים, המוגדרים אם תרצו ככוח עליון. מעל מיליון מועסקים הוצאו בעל כורחם לחל"ת ואחוז האבטלה בישראל קפץ לאזור ה-25%. זה אומר שאחד מתוך כל ארבעה ישראלים הוא מובטל כרגע וכל אותם מובטלים נרשמים כעת בלשכת התעסוקה ובביטוח לאומי על מנת לקבל דמי אבטלה מופחתים. כולם מחכים בקוצר רוח לחזרה לעבודה ועד אז – כמובן לתשלומי דמי האבטלה. בכמה כסף מדובר? האם זה באמת מספיק? הנה הממצאים.

אחד מכל 4 ישראלים מובטלחצינו את מיליון המובטלים:

בימים האחרונים פורסמו בכל אתרי החדשות ותוכניות החדשות בטלוויזיה את הנתון הרשמי – העומד על מעל מיליון מובטלים בישראל. מדובר בשיעור אבטלה גבוה מאוד כאשר רוב העובדים הנם אנשים שיצאו לחל"ת אך לא בטוח כי כולם יחזרו לעבודה עם סיום המשבר. היציאה לחל"ת של מועסקים רבים במשק הייתה מהירה יותר ממה שהעריכו במשרדי הממשלה ובמשרד האוצר וכעת כולם תוהים כמה כסף הם יקבלו בחודש הקרוב והאם זה באמת יספיק להם להתחייבויות שלהם ולהוצאות החודשיות.

המהדורה המרכזית בדקה ומצאה:

מהדורת החדשות המרכזית הביאה לבדיקה 3 מקרים ספציפיים של סוגי אנשים שיצאו לחל"ת כבר ביום הראשון של העלאת ההגבלות על המשק. מכיוון שמדובר היה בתאריך ה13.3 שהוא כמעט אמצע החודש – הרי שהעובדים לא יקבלו תשלום חודשי מלא אלא תשלום יחסי בלבד לחודש הראשון של תשלום דמי האבטלה בתקופת החל"ת.

  • גבר, בן 35 ושני ילדים, שרגיל להרוויח כשבעת אלפים שקלים בחודש, יקבל כ-1920 שח עבור ההפרש של חודש מרץ ו4992 שקלים עבור חודש אפריל.
  • גבר/אישה רווקים, בני 28, ללא ילדים, שרגילים להרוויח כ-8 אלף ₪ בחודש, יקבלו כ-1,600 שקלים בלבד עבור מרץ וכ-4,160 שקלים בחודש אפריל והילך.
  • אישה נשואה ולה 2 ילדים, המרוויחה בחודש רגיל כ-15 אלף שח, תקבל כעת כ-2,980 עבור חודש מרץ והחל מחודש אפריל תקבל 7,748 שח בלבד.

האם מדובר בסכום מספק?

כמובן שכולם יגידו לא אולם בהתאם למצב כרגע ולעובדה שהממשלה צריכה לממן למעלה ממיליון מובטלים בשיעור אבטלה של כ-25% הרי שגם הממשלה לא תחזיק כך מעמד לאורך זמן רב ולכן הסכומים הנם מופחתים בהתאם למקסימום האפשרי שניתן לתת לאנשים שיצאו לחל"ת באותה נקודת זמן.

מענק לכבוד חג הפסח:

לאחרונה עברנו את חג הפסח ואפילו נשמעו לא מעט קריאות הקוראות לחג הזה "ליל הסגר" על שם ההסגר שהיה על המדינה בימי החג. לכבוד חג הפסח ועל מנת לאפשר לאנשים ולמשפחות להעביר את החג בשלום העניקה הממשלה מקדמה של 2,000 שח מתשלומי האבטלה שאמורים להתקבל בהמשך.

מענקים נוספים ועזרה לאזרחים:

כל זמן שהקורונה תמשיך לפגוע במשק ובאזרחים הממשלה תעלה תוכניות שונות לעזרה עבור האזרחים. כך למשל היינו עדים למענקים של 500 שח שניתנו להורים לילדים מתחת לגיל 18. כמו כן עצמאיים וחתכים נוספים באוכלוסייה שנפגעו כתוצאה מהמשבר מקבלים גם הם מענקים שונים ועזרה.

אז אם נסכם את מה שנאמר כאן, אנו עדים לניסיון של הממשלה לעזור לאזרחים מצד אחד ומצד שני בשל ההסגרים והמציאות הקופחת עלינו בצל הקורונה, הרי שהעזרה הזו בהחלט לא מספיקה ורוב האנשים שהוצאו לחל"ת שאין לכם חסכונות שיכולים להחזיק אותם בתקופה זו, יכולים בהחלט להיפגע מהמצב. על כן הרשת הסוציאלית שמספקת הממשלה קיימת אך לא עוזרת מספיק והשאלה היא האם ניתן יהיה לעשות יותר עבור האזרחים או שאלה פשוט התקציבים שהממשלה יכולה לעבוד עמם?

דילוג לתוכן