יום שלישי   |   18 יוני    |   
דף הבית / כלכלה ותעסוקה / "שיעור במשברים": מה ילמד משבר הקורונה את העסקים

"שיעור במשברים": מה ילמד משבר הקורונה את העסקים

מיהם העובדים שבאמת חשובים בארגון, כיצד להתנהל עם כמה שפחות הוצאות ובכל חודש רווחי – לזכור לשים בצד לימים קשים. משבר הקורונה גרם למיליוני עצמאים ברחבי העולם לעשות חישוב מסלול מחדש והציג בפני רבים מהם כמה הוצאות שאינן הכרחיות היו להם מדי חודש. וכמו תמיד, הכי קל ללמוד לאחר שמרגישים זאת בכיס.

"שיעור במשברים": מה ילמד משבר הקורונה את העסקים

מאות אלפי עצמאים בישראל ומיליונים ברחבי העולם הכינו בימים האחרונים "תוכנית להצלת העסק", תוכנית שכללה בראש ובראשונה ריכוז של כלל ההוצאות החודשיות מתוך מחשבה לצמצם את מה שלא חייבים. לאחר שבשנה החולפת רבים נהנו מצמיחה אדירה של השווקים ואוכלוסיית העולם התרגלה לחיי מותרות בעשור האחרון, איש לא צפה שמשבר כלכלי יגיע כל כך מהר ורובם המכריע לא נערך למצב בו העסק יהיה מושבת למעלה משבוע.

המשק "מושבת חלקית" פחות משבוע וכבר עכשיו נערכים למאות אלפי מובטלים בישראל ומציאות כלכלית שטרם הכרנו. כיצד ייתכן שחברות ענק כמו אל על ומלונות פאר, שהרוויחו מאות מיליוני שקלים לאורך השנים לא נערכו לתרחיש בו יושבתו לתקופה של חודש וחצי ונקלעו לקשיים אדירים שאנחנו רק בשבועות הראשונים של פריצת המגיפה בישראל?

השנים האחרונות, בהם ענף התיירות פרח, תעשיית הסטארט-אפ גייסה כספים בקצב מסחרר וחברות התרגלו לפנק את עובדיהם בחללי עבודה מפוארים וחדרי חשיבה פרטיים, הסתיימו בין רגע בעקבות וירוס שמזכיר את מחלת השפעת.

עובדי ההייטק יחזרו למציאות בה עבדו אנשי הטכנולוגיה של הדור הקודם

עובדי ההייטק בישראל נהגו להחליף עבודה בכל 2.8 שנים בלבד בכדי לחפש אחר אתגרים חדשים, מוצרים בהם מאמינים וטיולי חברה לחו"ל שהציעו במקומות העבודה לחבריהם ב-8200. מציאות אחרת לחלוטין מאשר הדור הקודם, שחשב בראש ובראשונה כיצד ניתן לבחור במקום עבודה יציב אשר יספק ביטחון כלכלי ותנאים סוציאליים שיפרנסו את משפחתו בכבוד.

ההיצע הרחב שעמד בפני העובדים הוביל בעלי עסקים רבים לחשוב לטווח הקצר, להוציא כספים רבים על מותרות ולא לחשוב על חיסכון לתקופות בהן העסק יעבור טלטלה. מרבית העסקים, עברו כיום על ההוצאות השוטפות, פירוט האשראי בחודשים האחרונים ורשימת העובדים וגילו שיכלו לצמצם לפחות 30% מההוצאות גם במידה והיקף העבודה היה נשאר אותו הדבר.

גם בשיעור לניהול משברים לא התכוננו למשבר כזה

בסרטון שרץ ברשת לאחרונה נראה ביל גייטס באחד מהכנסים בהם הרצה בשנת 2018 מזהיר מפני סכנת הווירוסים שתוביל למגפה אשר תהרוג עשרות מיליוני בני אדם בתוך כמה חודשים. אך ביל גייטס יש רק אחד ואף בעל עסק לא דמיין מגיפה שכזו בתוכנית העסקית שלו, אך האם המשבר הכלכלי שבפתח ישנה מעתה את ההתנהלות העסקית?

ככל הנראה, שבתקופה שלאחר הווירוס נראה פחות ופחות שיעורי יוגה במקומות העבודה, מסיבות חברה בחו"ל וחדרי חשיבה שמוצעים לעובדים ומרבית העסקים יתמקדו בחסכון שיאפשר תזרים גם בתקופה של משברים, בדיוק כפי שהדור הקודם מנחה מאז ומתמיד את ילדיו – לשמור לעת צרה.

מאמרים נוספים

דילוג לתוכן