יום שישי   |   7 יוני    |   
דף הבית / כלכלה ותעסוקה / מה קרה לקופות הגמל שלנו בגלל הקורונה?

מה קרה לקופות הגמל שלנו בגלל הקורונה?

משבר הקורונה גורם לשינויים רבים באינספור תחומים במישור הלאומי והעולמי. בחודש מרץ 2020 הייתה תשואה שלילית ממוצעת של 9.3% בקופות הגמל הכלליות ואלה הפסידו מהערך שלהן כ-42 מיליארד שקלים שנמשכו במהלך החודש. בעוד אנשים רבים מחפשים פתרונות למצב הכלכלי שפקד אותם, בהיעדר עבודה ותשלומים ראויים מדמי האבטלה וכן עבור עצמאיים שכן הפרישו לעצמם לקופת גמל, דואגים כעת למשוך את הכספים כדי להשתמש בכסף להתגלגל עד אשר ייפתר המצב.

מה קרה לקופות הגמל

 

הירידות של מרץ 2020 במניות קופות הגמל:

המצב בתקופה הנוכחית גורם לשינויים רבים במשק ובשוק הכלכלי בכלל. בחברת מיטב דש העריכו שבמהלך מרץ 2020 חלה ירידה משמעותית בקופות הגמל כאשר במהלך החודש טווח הירידות נע בין 8% ל11% כאשר הממוצע בסוף החודש נעמד על כ-9.3% תשואה שלילית. קופות גמל מנייתיות נפגעו אף יותר והגיעו לשפל של 17.9% תשואה שלילית כאשר הממוצע בשיאו בחודש מרץ עמדה על כ-21%. למרות שבמהלך ינואר וחלק מפברואר היו עליות במדדים של קופות הגמל, החל מאמצע פברואר התחילו הירידות כאשר בסוף מרץ שוכלל הנתון המדאיג של סיום הרבעון הראשון של שנת 2020 בתשואה שלילית של כ-11.4% בממוצע.

המשמעות בשקלים:

על פי המידע שמפרסמת מיטב דש מדובר ב42 מיליארד שקל שקרנות הנאמנות נפרדו מהם במהלך חודש מרץ. ביחד עם הפסדי התשואה השלילית ערך קרנות הנאמנות ירד ל272 מיליארד שקל מ343 מיליארד בחודש אחד בלבד! הקרנות המסורתיות שפדו היוו כחלק הכי גדול מהסיפור הזה כ-29 מיליארד שקל, בעוד התעשייה הפסיבית עמדה על כ-3 מיליארד שקל וקצת מעל 5 מיליארד בקרנות ההמחקות.

מנכ"ל איגוד בתי ההשקעות נמרוד ספיר בתגובה:

מציין כי לאורך השנים היו עליות רבות ומכובדות בשוק קופות הגמל ולכן הירידה הנוכחית אינה פוגעת מהותית בהן ונדע לצאת מהמשבר. "הסבלנות משתלמת" הוא מציין שכן הוא נותן כדוגמה משברים כלכליים בעבר שגרמו גם הם לירידות משמעותיות אך לאחריהן באה תמיד עליה נוספת. כך למשל במדדי ת"א 35 וS&P 500 של ארה"ב שהספיקו לעלות ולהחזיר חלק מההפסדים של תחילת החודש. מכאן הוא מציין שחשוב למשקיעים לקבל החלטות מושכלות ושקולות שכן תמיד לאחר הירידה תגיע עליה ולכן מי שיפגין קור רוח וישמור על השקעותיו עשוי להחזיר את כספו בהמשך. עוד מציין כי כמובן עוד ייתכנו ירידות שערים ואין הבטחה לגבי אחוזי הירידה בתקופה הקרובה או העלייה לאחר מכן ולכן כדאי להתייעץ עם איש מקצוע בתחום.

האם קופות הגמל צפויות עוד לרדת בחודשים הבאים?

ובכן זה נראה כי ככל שמשבר הקורונה ימשיך להתקיים וככל שהמשק יהיה פחות פעיל והמדינה תהיה בהסגר כך יותר אנשים ימשכו את קופות הגמל שלהם ואלה יספגו הפסדים במניותיהן. בשבוע האחרון ראינו את הממשלה מאשרת חזרה הדרגתית לפעילות ויותר עסקים במשק הולכים ונפתחים כאשר בשבועות הקרובים גם בתי הקולנוע, הקניונים ועוד מקומות ייפתחו תוך שמירה על כללי הבטיחות של משרד הבריאות. עם החזרה ההדרגתית למשק גם התשואה השלילית של קופות הגמל תיעצר ותופחת ולא מן הנמנע שהמניות יחזרו לעלות שוב בקרוב. ביום שאחרי מציאת התרופה והחיסון לקורונה ועד המשבר הבא ככל הנראה אלה ימשיכו לצמוח ולעלות כאילו המשבר לא התקיים כלל.

אז אם נסכם את מה שנאמר כאן הרי שבחודש מרץ קופות הגמל ספגו הפסדים משמעותיים רק בתשואה השלילית וגם בכספים שנפדו מלקוחותיהן. זה גרם לכך שהרבעון הראשון של 2020 יהיה נקודה שלילית בדוח הפיננסי אולם לא מן הנמנע שעם החזרה למשק האחוזים יתאזנו בקרוב.

מאמרים נוספים

 

דילוג לתוכן