יום שני   |   24 יוני    |   
דף הבית / כלכלה ותעסוקה / הטלטלה שבמניות הנפט: הסיפור מאחורי מניות הנפט בחודש מרץ 2020

הטלטלה שבמניות הנפט: הסיפור מאחורי מניות הנפט בחודש מרץ 2020

הנפט הוא אחד ממשאבי האנרגיה החשובים ביותר בעולם וכל מנהיגי העולם מכירים בחשיבות שלו ובצריכה שלו. מבין יצרניות הנפט הגדולות בעולם: סעודיה ורוסיה, החלה לאחרונה מלחמה מרה בנושא מחירי הנפט ובשל כך מניות הנפט צנחו משמעותית לאחרונה. תוסיפו לכך את משבר הקורונה וכניסת העולם למשבר כלכלי גדול מאוד ותקבלו מלחמה קרה שלא בטוח שיהיו לה מנצחים, אולי הסעודים. להלן הסיפור שמאחורי מניות הנפט והסכסוך הסעודי-רוסי שאירע לאחרונה על רקע מחירי הנפט.

הסיפור מאחורי מניות הנפט

 

סירוב רוסיה להסכם עם ערב הסעודית:

רוסיה בראשות הנשיא פוטין סרבו להסכם שלהם עם ערב הסעודית לגבי מכסות הנפט הגלובאליות. בשל סירוב זה והפסקת שיתוף הפעולה בין הצדדים לשמירה על מחירי הנפט בעולם ללא שינוי, החלה צניחה משמעותית בשוק המניות העולמי של משאב האנרגיה המדובר ועל הדרך גם נפגע קשות הרצון של פוטין להגדיל את ההשפעה שלו באזור המזרח התיכון.

התגובה הסעודית לא אחרה לבוא:

הסעודים מצדם כעסו מאוד לנוכח הסירוב הרוסי ופתחו במלחמת מחירים להפחתת עלויות הנפט. סעודיה היא יצרנית הנפט השנייה בגודלה בעולם וכאמור יצואנית הנפט מספר 1 בעולם. עם כמות הנפט שהיא מייצרת ומספקת למדינות הרבות וההפחתה במחירי חביות הנפט רוסיה היא הנפגעת העיקרית. למלחמה הקרה בין הצדדים יש השפעות רבות מלבד הנושא הכלכלי ומלחמה השפעת פוטין במזרח התיכון. כך למשל ההתערבות הרוסית במשטר אסד בסוריה וסיוע לאסד לכבוש מחדש שטחים ברוסיה. סעודיה לא אהבה את ההתערבות הרוסית כיוון שהיא תומכת דווקא בקבוצות המורדים במדינה ומבחינתם רוסיה מסייעת לצד השני. סעודיה מעריכה כעת שעם היציאה שלה למלחמה במחירי הנפט והפחתת העלויות לנפט רוסיה עשויה להיפגע קשות בתוכניות שלה לעזור במלחמות שונות ברחבי העולם, כולל בנקודה זו בסוריה כיוון שההכנסות מהנפט הן אלה שממנות את אותן פעולות צבאיות וכעת הרוסים לא ירשו לעצמם להתפזר.

איך סעודיה לא מפסידים כסף מהורדת המחירים?

ייצור הנפט בסעודיה עולה להם בין 6ל8 דולר לחבית כך שאין להם בעיה להפחית במחירי הנפט, לעומת רוסיה שכדי לשמור על רווח מספק צריכה למכור את החביות ב-50 דולר לחבית בעוד הסעודים מציעים אותם כעת באזור ה30 דולר לחבית.

הלחץ על רוסיה גובר:

בעוד פוטין לא רואה עין בעין עם סעודיה לגבי מחירי הנפט ומכסות הנפט ברמה הבינלאומית הכלכלה של רוסיה עשויה להיפגע מאוד כיוון שאלה תלויים בהכנסות והרווחים ממשאבי האנרגיה שלהם. כעת כשהעולם מצוי בעיצומו של משבר הקורונה והכלכלת נפגעת בכל מקום וגם מחיר הרובל צונח, בתוספת הסנקציות האמריקניות – כל אלה מוסיפים ללחץ על פוטין שמעניין לעקוב בימים ובשבועות הקרובים למה שהוא הולך לעשות בנידון.

ההתערבות של הנשיא טראמפ:

נשיא ארה"ב לא נשאר אדיש לנוכח מלחמת מחירי הנפט בין סעודיה לרוסיה ואף ניסה ליישר את ההדורים בין הצדדים באמצעות שיחה לפוטין בנושא זה. השיחה לא הצליחה להוביל לפשרה אולם פורסם כי שתי המדינות מכירות בחשיבות של שוק האנרגיה העולמי. לאחרונה התראיין הנשיא טרמפט לחדשות פוקס ובמהלך הריאיון דיבר על כך שמחירי הנפט נמוכים מדי כיום וצניחת המחירים הייתה מוגזמת וחשוב שמחירי הנפט יעלו.

לסיכום; בשל אי ההסכמה של רוסיה עם הסעודים החלו הסעודים במלחמת מחירי נפט חד צדדית והפחיתה משמעותית את מחירי הנפט שהיא מייצאת. בשל עובדה זו היא מגדילה מכירות בעוד רוסיה מפסידה כסף רב ממכירות הנפט שלה. בשל מלחמה זו פוטין גם מקבל מכה חזקה להשפעה שלו במזרח התיכון בעזרת הסעודים וכעת מנסים להגיע לפשרה בין הצדדים כאשר גם ההתערבות של נשיא ארה"ב דונלד טרמפ לא צלחה. נעקוב אחר ההתפתחויות.

מאמרים נוספים

דילוג לתוכן