יום רביעי   |   19 יוני    |   
דף הבית / משפט / הישראלים שמגישים בקשות לתביעה ייצוגית נגד סין

הישראלים שמגישים בקשות לתביעה ייצוגית נגד סין

נגיף הקורונה גבה קורבנות רבים בארץ ובעולם ועל אף שחיי אדם הם הדבר החשוב ביותר, הרי שלא רק החולים, הנפטרים ובני משפחותיהם נפגעו כתוצאה מהקורונה אלא כל האזרחים במדינת ישראל ומיליארדים ברחבי העולם נפגעו כתוצאה מהתפרצות הנגיף. בעוד אנו קוראים לו כוח עליון, הרי שלפי המחקרים והבדיקות שבוצעו בנושא מקור הנגיף הוא בסין וכעת ישראלים רבים מתגייסים לתביעה ייצוגית על סך 180 מיליארד שקלים, זאת לאחר שהוגשה כבר כמה ימים לפני תביעה ייצוגית נוספת על סך 100 מיליארד שקלים. הנזק של האזרחים ובעיקר עצמאיים ובעלי עסקים הוא עצום ובעוד הממשלה מחפש פתרונות ועזרה לכל המחלקות במשק וכיצד לחלק את כספי הממשלה בצורה נכונה – הרי שהאזרחים ובעלי העסקים לא עומדים מנגד ומגישים תביעה נגד סין בשל כל אזרחי ישראל שנפגעו מהנגיף.

הישראלים שמגישים תביעות נגד סין

מהי הילת התביעה?

מגישי התביעה טוענים כי סין ידעה על הנגיף וההתפרצות שלו בגבולותיה והתרשלה מלדווח על כך לארגון הבריאות העולמי ולמדינות שונות. העובדה שהם התרשלו בטיפול בנגיף בעצמם וכן לא דיווחו עליו בזמן, הסתירו אותו ובינתיים הוא הופץ והתרחב, גרמו לנזק עצום לרוב המדינות בעולם, כולל ישראל שנפגעה קשות מהנגיף. מלבד חיי אדם שנגבו, אנשים חולים שניצלו בנס ועוד מעל 15 אלף אנשים שעדיין חולים בנגיף, הרי שהתפרצות הנגיף שגרמה להסגר והשבתת המשק גרמה לנזקים כלכליים רבים למדינה, לבתי עסק, לעצמאיים וגם לשכירים רבים שיאבדו את עבודותיהם בשל הנזק הרב שנגרם.

מי מגיש את התביעה?

התביעה הוגשה לבית המשפט המחוזי בירושלים כאשר זו הוגשה על ידי עמותת FREEDOM WATCH (שדרכה גם ארה"ב הגישה את התביעה שלה). בין מבקשי הבקשה ישנם בעלי עסקים מתחומים שונים, עסקים גדולים וקטנים כאחד, אנשים חולים, משפחות של אנשים שיקיריהם נפטרו כתוצאה מהמחלה, שכירים שפוטרו כתוצאה מהמצב ועוד. התביעה מוגשת בשם אזרחי ישראלים ובעלי העסקים במדינה שנפגעו כתוצאה מהנגיף. עו"ד המטפלים בתביעה הנם: לארי קליינמן, אריה סוכובולסקי, יעקב בדור ורות מכנס.

האם יש הוכחה למה גרם להתפרצות הנגיף ולרשלנות של סין?

מבדיקות רבות שנעשו בנושא הוצג בכל העולם כי מקור ההתפרצות של הנגיף הוא בסין. עדיין לא נמצאה הוכחה ודאית לגבי מה מוביל להתפרצות הנגיף אולם יש השערות רבות שהם הגיעו דרך עטלפים וסינים שאכלו מרק עטלפים. בטוח שיש עוד מידע רב הנשמר בדלתיים סגורות ואינו מפורסם לציבור אולם ללא ספק יתגלה בבית המשפט. כך או כך אין ספק כי התביעה הנה מוצדקת ואם סין תימצא באמת כרשלנית או כאחת שניסתה להסתיר את התפרצות הנגיף ועיכבה את האפשרות של יתר המדינות בעולם, וישראל ביניהן, להכין את עצמן להתמודדות עם הנגיף או לסגור את שדה התעופה ולמנוע את הגעת הנגיף לארץ – הרי שסין תצטרך לפצות את ישראל במסגרת התביעה ולא רק את מדינת ישראל ככל הנראה.

גם ארה"ב מצטרפת:

בימים האחרונים היו דיווחים גם בארה"ב שזו הצטרפה לתביעות הייצוגיות נגד סין בגין הנזקים שנגרמו והגישה את התביעה באמצעות FREEDOM WATCH גם כן, אותו ארגון הפועל למען זכויות האדם שדרכו הגיעו בישראל את התביעה. התביעה ככל הנראה תטופל בבית הדין הבינלאומי בהאג שבהולנד.

לסיכום; התביעה המחודשת כנגד סין היא ככל הנראה רק קצה קרחון ועוד דרך של האזרחים הישראלים ובעלי העסקים לנסות לשרוד את התקופה הקשה הפוקדת את המדינה כעת. אולי עם החזרה לשגרה של המשק הנזקים ימוזערו במקצת והקהל יהיה מעט סבלני יותר.

 

 

דילוג לתוכן