יום שלישי   |   18 יוני    |   
דף הבית / משפט / הליכים אזרחיים במהלך הקורונה: דרך וידיאו

הליכים אזרחיים במהלך הקורונה: דרך וידיאו

נוכח המצב עם משבר הקורונה וההשבתה של המערכת המשפטית ישנו ניסיון להעביר חלק מהפעילות לווידיאו קונפרנס, מעין כינוס באמצעות ווידיאו ובאמצעות כך לנהל את הדיונים. הקונספט הובע כפיילוט כ-5 אולמות בבית משפט השלים בראשון לציון באמצע אפריל כאשר לאחר הבדיקות יורחבו הדיונים גם לדיונים אזרחיים שונים. בשלב הראשוני ייבחנו סעדים אזרחיים דחופים אולם התוכנית היא להרחיב את מעגל הדיונים בהתאם לצורך.

הליכים אזרחיים במהלך הקורונה: דרך וידיאו

 

שימוש בווידיאו בבתי המשפט:

לנוכח מצב החירום בישראל שנוצר כתוצאה מנגיף הקורונה המערכת המשפטית הושבתה גם כן וכעת מנסים למצוא אלטרנטיבות לביצוע דיונים רבים יותר על מנת לדחות כמה שפחות דיונים. במסגרת סיעור המוחות הועלה רעיון לבצע ווידיאו קונספרס, או היוועדות חזותית אם תרצו, בכל הקשור בדיונים במקרים דחופים וכן בהליכים פליליים.

פיילוט בבית משפט השלום בראשון לציון:

בהנהלת בית המשפט הודיעו בתחילת אפריל כי במהלך השבוע שלאחר מכן יהיה פיילוט בחמישה אולמות של בית משפט השלום בראשון לציון, כאשר במסגרת הפיילוט יובאו לוועדות גם דיונים בהליכים אזרחיים שונים, בכפוף להסכמי שני הצדדים כמובן. מרבית הדיונים שיתנהלו בצורה זו יהיו עבור סעדים אזרחיים דחופים, כלומר מקרים דחופים שלא יכולים לחכות כיוון שזה עשוי לגרום לנזק.

הדרכת הצוות המטפל:

על מנת לבצע את הפיילוט הודרכו עובדי הצוות השונים האמורים לטפל, לתפעל וללוות את הפיילוט: עובדי מזכירות, עובדי תמיכה טכנית, נציגי שירות ומידע של הרשות השופטת ועוד. על מנת לקיים דיון בווידיאו יהיה על שני הצדדים לאשר זאת. כמו כן, במידה והמיוצג עצמו ולא רק בעל כוחו, רוצה להשתתף בדיון, יוכל גם הוא להצטרף לוועידה החזותית.

את הפיילוט ילוו צוות בכיר שנבחר על ידי נשיאת בית המשפט העליון, השופטת אסתר חיות. בראש הפיילוט יעמוד נשיא בית המשפט המחוזי בחיפה – השופט רון שפירה. במידה והפיילוט יהיה מוצלח ימשיכו להתקיים דיונים שונים ויורחבו למספר תחומים נוספים בהתאם לצורך והטיפול בדיונים דחופים, לפחות עד יעברו ימי הקורונה ובתי המשפט יחזרו לפעילות שוטפת ובטוחה.

האם זה יכול להוות תקדים לדיונים עתידיים גם לאחר ימי הקורונה?

ברור שככל שמתקדמים עם השנים אנו עדים לשימוש בטכנולוגיה על חשבון כוח אדם ו/או מקומות פיזיים. אנו יכולים להיות שיותר בנקים מטפלים בלקוחות דרך האפליקציות, המחשבים והכספומטים מאשר באמצעות מענה אנושי וכך גם בתחומים נוספים, במפעלים ועוד. בבתי המשפט לא תוכננה מהפיכה בנושא והדיונים בווידיאו כרגע אינם עדיפים על דיונים חיים של צוות בית המשפט אל מול הנאשמים והעדים אולם לאור התפשטות נגיף הקורונה, השבתת בתי המשפט והמגבלות השונות של משרד הבריאות אין כרגע ברירה אלא לקיים דיונים באמצעות ווידיאו. כעת הדיונים מתמקדים בעניינים דחופים בלבד וסביר להניח שברגע שבתי המשפט יחזרו לפעילות לאחר ימי הקורונה לא יהיו שוב הליכים משפטיים דרך ווידיאו אולם לא מן הנמנע שזה משהו שעשוי בהחלט לקרות בעתיד.

דילוג לתוכן