יום ראשון   |   14 יולי    |   
דף הבית / באנר ראשי / "הדירה להשקעה שקנינו בפורטוגל דרך יורופה נדל"ן אפשרה לנו להגשים חלום ולהתפתח כלכלית – מה שלא יכולנו לעשות בארץ"

"הדירה להשקעה שקנינו בפורטוגל דרך יורופה נדל"ן אפשרה לנו להגשים חלום ולהתפתח כלכלית – מה שלא יכולנו לעשות בארץ"

סטודיו איילון: רון משה איילון

שגיב ומאיר חג'בי-אליהו, החליטו שהם רוצים ילדים ולקנות דירה. לאחר שהבינו שהם לא יכולים לעשות את זה בארץ עם ההון העצמי שלהם, הם בחרו לרכוש דירה בפורטוגל והצטרפו לאלפי משפחות שקנו דירות במדינה, הנהנית ממחירים נמוכים יחסית לשאר אירופה, פוטנציאל לתשואה של 12%-8% תחזית עליית מחירים משמעותית לשנים הקרובות ואפשרות של עד 75% מימון על ידי בנק מקומי.

הסיפור של מאיר (בן 39, מרצה, סופר ומטפל קליני) ושגיב (בן 30, אנליסט בהייטק) חג'בי-אליהו מתחיל כמו סיפור של הרבה זוגות צעירים – הם התחתנו לאחרונה לאחר היכרות של שנתיים ומגורים משותפים של שנה בתל אביב. כשהגיעו לשלב של קניית דירה ראשונה הם בחרו לרכוש דירה להשקעה בפורטוגל.

איך הגעתם להשקעה מעבר לים?
"כשהחלטנו למסד את הקשר דיברנו על העתיד והחלטנו שאנחנו רוצים ילדים ולקנות דירה. בדקנו את היכולות הכספיות שלנו והבנו שזה מאד קשה עד לא אפשרי בארץ" אומר שגיב "מרגע זה התחלנו לבדוק השקעות מעבר לים. בחנו אפשרות להשקעה במספר מדינות- ביניהן ארה"ב, הונגריה, יוון ובולגריה ולבסוף בחרנו בפורטוגל, משום שהתאהבנו במדינה והיינו יכולים לראות את עצמנו גרים בה. עשינו גם השוואה מקיפה לפי המון פרמטרים של צפי צמיחה במדינה, האפשרות לקבלת משכנתא, מחירי הנכסים ומולם התשואה הפוטנציאלית וצפי עליית הנכסים ופורטוגל הובילה בכל פרמטר אפשרי באופן מובהק.  גם אם נחליט לעשות רילוקיישן יום אחד, פורטוגל כמדינה ומטרופולין ופורטו בפרט, היו גורם מאד מכריע לרצון שלנו לרכוש שם דירה. פורטו מקסימה מאוד, היא עיר מאד אטרקטיבית, מוקד תיירותי מטורף ויחד עם זאת מתאימה למשפחות וסטודנטים ונראית כמו מקום מושלם לגור בו. כבר התחברנו עם הרבה ישראלים שעברו לגור שם ומאוד נהנים."
מאיר מוסיף "לא סתם בחרנו בפורטוגל – היא אחת המדינות שיותר אטרקטיביות למגורים של זרים, אחת הבטוחות והשלוות באירופה, עם תיירות גואה, רמת חיים אירופאית ועלויות מחייה נמוכות יחסית, מזג אויר נפלא שדומה מאוד לזה בארץ."

ספרו קצת על הדירה שרכשתם, למה בחרתם דווקא באזור הזה?
"הדירה נמצאת בוילה נובה דה גאיה, שהיא בעצם חלק של מטרופולין פורטו" מוסיף שגיב "המיקום של הדירה מושלם וקרוב מאוד למרכז ההיסטורי של פורטו. רכשנו דירה דרך חברת יורופה נדל"ן, המשווקת פרויקטים למגורים ברחבי פורטוגל. הם הציעו לנו בהתחלה מספר דירות- חלקן קטנות יותר בלב האיזור ההיסטורי וחלקן מרוחקות יותר, בסוף בחרנו בדירה הזו משום שהרגשנו שהיא מאוד משפחתית, נוחה ומתאימה לצרכים שלנו. בחרנו דווקא במיקום הזה שהוא קרוב למרכז פורטו וגם מתאים מאד למגורים ולגידול ילדים במידה ונבחר לעבור לשם לתקופה מסוימת, כדי לחוות מקום אחר וגם על הדרך לחסוך בהוצאות המחיה שהן הרבה יותר סבירות  מההוצאות המטורפות בארץ."
"מדובר בדירה חדשה לחלוטין, עם מפרט עשיר ואבזור ברמה גבוהה מאד שאנו לא מכירים בארץ- מרפסת, מחסן פרטי לכל דירה חניה וחדר כושר בבניין, שנמצא כרגע ממש במהלך הבנייה והאכלוס יהיה בעוד כשנתיים" אומר מאיר "כרגע אנחנו מתכננים להשכיר אותה ולפי החישובים אנו צפויים לקבל ממנה גם תשואה חודשית יפה מאד על ההון האישי שהשקענו, בעיקר בגלל שהמחירים של דירה במיקום מרכזי בעיר גדולה בפורטוגל נמוכים משמעותית מהמחירים על דירה במיקום מקביל בארץ. שילמנו כ-200 אלף ₪ הון עצמי על דירה חדשה ששווה מיליון ש"ח ואת היתרה במשכנתא מבנק פורטוגלי בריבית ותנאים מאד אטרקטיבים. בארץ לא היינו מצליחים לגייס את ההון העצמי הנדרש לרכישת דירה חדשה במיקום מרכזי".

לא חששתם לקנות דירה בתקופה בה האינפלציה גואה והריביות לא מפסיקות לעלות?
"לפני שקנינו את הדירה, נסענו לפורטו כדי לסקור את השוק וגילינו שהמחיה ומחירי הנדל"ן בפורטוגל נמוכים בהשוואה לישראל ובכללי בהשוואה לאזורים אחרים באירופה. למשל, נכנסתי לסופר שילמתי 20–30 אירו ויצאתי עם שקיות מלאות" אומר מאיר ומוסיף "רמת המחירים של פורטוגל נותנת לנו יותר נחת ומרווח נשימה, כך שלא נצטרך להילחץ מכל שינוי באינפלציה או בריבית. בנוסף, זו גם תהיה בינתיים דירה להשקעה אז ההכנסות ממנה אמורים לכסות את ההוצאות ועדיין ישאר לנו עודף יפה בכיס מדי חודש. המדינה בתנופת צמיחה כלכלית ברורה בשנים האחרונות והשקעה בה מככבת בכל רשימת ההשקעות האטקטיביות בעולם כיום".
"הדירה שרכשנו בפורטוגל עולה מיליון ₪ והיא חדשה עם מרפסת וחניה, דירה דומה בתל אביב, לעומת זאת, עולה משהו כמו 3.6 מיליון שקל- כסף שאין לנו כרגע יכולת לגייס", מסביר שגיב. "בתל אביב היינו צריכים להידחק לפרברים הפחות אטרקטיביים של גוש דן וגם להתפשר על גודל הדירה והמצב שלה. כאן הוצעה לנו דירה מהממת ובמיקום מרכזי, משהו שלא דמיינו לרכוש בתל אביב".
"לגבי הריבית, למרות שהריבית גבוהה בכל העולם, בפורטוגל היא לא מגיעה לרמות של הארץ, ארה"ב או מדינות אירופה אחרות. ברור לנו שהריבית לא תשאר כזו ובעוד מספר חודשים עד שנה היא תחזור לרמות הקודמות ומאחר ואת המשכנתא ניקח רק מרגע המסירה של הדירה בעוד כשנתיים, הרמה הנוכחית פחות עניינת כעת".

איך היה התנהל תהליך הרכישה?
"התהליך מול יורופה נדל"ן היה מצוין, הם ישבו איתנו, שאלו אותנו על ההעדפות והמטרות שלנו והציעו לנו מספר פרויקטים, עד שמצאנו את הדירה שהתאימה לנו כמו כפפה ליד" אומר שגיב "הם גם תרגמו לנו את כל מסמכי הנישואים בפורטוגל מתוך מחווה של רצון טוב" מוסיף מאיר.
"אהבתי שמהרגע שהגענו לא הפעילו עלינו טיפת לחץ או רצון לשכנע או להלהיב אותנו על דירות, אלא נתנו לנו אפשרויות" אומר שגיב "הם הסבירו לנו את תנאי ההסכם עם היזם וענו על כל השאלות שלנו בצורה ברורה- וזה חשוב כי הרגשנו שממש חשוב להם שהתהליך ייעשה בצורה שקופה לחלוטין והכי מקצועית שיש מתחילתו ועד סופו. זו ההשקעה הראשונה שלנו כזוג וזה נותן ראש מאוד שקט שיש אנשים שדואגים לנו ומרגישים מחוייבות אלינו לא רק כלקוחות אלא כבני אדם. בנוסף, גם חברים שלנו רכשו מהם דירה לפני שנה והם מאוד מרוצים מההשקעה, אז זה סייע לנו לקבל את החלטה".

ומה עם השכרת הדירה?
"עכשיו אנו ממתינים להשלמת תהליך הבנייה במהלכו נקבל דרך יורופה נדל"ן עדכונים, תמונות וסרטונים על התקדמות הבנייה. שלושה חודשים לפני קבלת הדירה נתחיל יחד עם יורופה נדל"ן את תהליך המימון מול הבנק שנבחר עד לקבלת המשכנתא ולאחר המסירה נבחר בסיוע של יורופה נדל"ן חברת ניהול מקומית בפורטוגל שתנהל את השכרת הדירה באופן שוטף ותעביר לנו את דמי השכירות השוטפים. זה תהליך שמנוהל באופן מאד טוב כפי שראינו אצל אחרים שגם השקיעו בפורטוגל דרך יורופה נדל"ן"

ומה בהמשך?
"עכשיו אנחנו מכוונים להגדיל את המשפחה שלנו ובהמשך מי יודע, אולי נעבור לכמה שנים לפורטו או שנרכוש דירות נוספות בפורטוגל, דירה לכל ילד. כאן זה אפשרי וגם מרגיש נכון." מוסיף שגיב.

למידע נוסף השאירו פרטים:

    דילוג לתוכן