שבת   |   24 פברואר    |   
דף הבית / מהרשת / בתים פרטיים בארה"ב OUT, השקעה דרך חברת השקעות IN

בתים פרטיים בארה"ב OUT, השקעה דרך חברת השקעות IN

בשנים האחרונות משקיעים ברחבי העולם נוטשים את הבתים הפרטיים בארה"ב ועוברים להשקעה דרך חברות השקעות, אשר רוכשות מתחמי מגורים עם עשרות-מאות דירות ומבצעות פרויקטים יזמיים, בדומה לדרך בה משקיעים הבנקים וחברות הביטוח. יצאנו לבדוק מדוע השקעה דרך החברות בטוחה יותר, נוחה יותר ובעשור האחרון – רווחית יותר.

שוק הנדל"ן בארה"ב נחשב ליציב במיוחד ומחירי הנדל"ן בו עולים מדי שנה מזה למעלה מעשור, מה שגורם למאות אלפי משקיעים ברחבי העולם לרכוש נכסים בארה"ב. בעוד שבעבר רבים היו רוכשים בתים פרטיים עם גינות בפרברים, כיום האזורים הצומחים ביותר הם מרכזי הערים, בהן האוכלוסייה מתגוררת במתחמי מגורים משותפים. יצאנו לבדוק, מדוע כל כך הרבה משקיעים מבצעים את השקעותיהם דרך חברות השקעות ולא באופן פרטי.

"החלום האמריקאי השתנה"

"בעבר, החלום האמריקאי היה בית עם גינה בפרברים. כיום, המצב השתנה בעקבות דור ה-Y, שנוהג להחליף את מקום העבודה שלו כל כמה שנים ולהיות תמיד במרכז העניינים." מספר מתן פרטמן, מבעלי חברת ההשקעות RM GROUP.

"בדומה לאוכלוסייה בארץ, הביקוש לדירות במרכזי ערים, בהן מרוכזים מקומות העבודה ומרכזי הבילויים גובר מדי שנה, מה שמוביל לעלייה משמעותית במחירי הנדל"ן שבמרכז, בעוד שבפרברים ניתן למצוא הרבה בתים פרטיים נטושים."

הביטוי שכל משקיע בשוק הנדל"ן חייב להכיר: מולטי פמילי

שיטת המגורים במרכזי ערים רבות בארה"ב היא במתחמים בהם עשרות-מאות דירות המנוהלים ע"י חברת ובהם חדרי כביסה משותפים, גינות משותפות ולעתים בריכה, שירותי שמירה ומתקנים שונים. אותם מתחמי מגורים, נקראים מולטי פמילי, ובעשור האחרון מי שהשקיע בהם נהנה מהתשואה הגבוהה ביותר. כיום, מתחמי המולטי פמילי הממוקמים במרכזי הערים מבוקשים במיוחד, ולכן, חברות ההשקעות משקיעות בעיקר בהם.

פרטמן: "משקיעים פרטיים אינם יכולים להשקיע לבדם במתחם הכולל עשרות-מאות דירות ולכן, חברות ההשקעות מייצרות קבוצה של משקיעים שרוכשים יחד את מתחם הדירות".

ניצול הריבית הנמוכה באחריות

הריבית בארה"ב בשפל היסטורי, סביבת ריבית נמוכה היא המנוע לצמיחה בכלל ולעליית שוק הנדל"ן בפרט. למרות זאת יש לנהוג באחריות ולנצל את המינוף לסקטורים יציבים המהווים מוצר בסיסי כמו נדל"ן למגורים. שימוש נכון במינוף ובכסף זול יכול להביא לרווחים גבוהים מאוד.

פחות סיכון ופחות התעסקות

מבחינת המשקיע: במקום לקנות בית פרטי ולהסתכן שמא השוכר יעזוב, חברות ההשקעות מציעות לו להצטרף לקבוצה שמשקיעה במתחם עם עשרות-מאות דירות כאשר למעלה מ-90% מהדירות מושכרות, כך שגם במידה ואחד הדיירים עזב, המשקיע כמעט ולא מרגיש חסרונו". מוסיף פרטמן.

"בנוסף, משקיעים רבים הסתבכו עם חברת הניהול של הבתים הפרטיים שרכשו לאורך השנים. בהשקעות דרך חברות, החברות, שפועלות בארה"ב מזה שנים ובעלות ניסיון רב בניהול נכסים, אחראיות על הניהול השוטף שכולל את אחזקת הנכס, גביית התשלומים ואיתור השוכרים".

המשקיע יכול לבחור במסלול השקעה לטווח של שנתיים או לטווח של 4-5 שנים

חברות ההשקעות הפועלות בארה"ב משקיעות כיום במגוון אפיקים, ביניהם, מולטי פמילי ויזמויות, מה שמאפשר למשקיעים לבחור במסלול המועדף עליהם ובתקופה בה הם מעוניינים להשקיע את כספם.

פרטמן: "ישנם משקיעים שמעוניינים בנזילות והם יבחרו במסלול לטווח של שנתיים בלבד שמאפשר להם להגדיל את ההון העצמי שלהם וישנם משקיעים שמעוניינים באפיק יציב שייצר עבורם הכנסה פסיבית וייבחרו במסלול בו משקיעים בנכסים מניבים."

"משקיעים איתך ולא מוכרים לך"

בעוד שחברות המשווקות בתים פרטיים מוכרות למשקיעים את הנכסים בתוספת עמלה, חברות ההשקעות משקיעות יחד עם המשקיע באותם התנאים ומרוויחות רק במידה שהמשקיעים הרוויחו.

פרטמן: "בכל מסלולי ההשקעה דרכנו יש קדימות למשקיעים, כך, שאנחנו לא נקבל את הרווח שלנו במידה והמשקיעים לא החזירו את הקרן וקיבלו את הרווח שלהם מההשקעה".

דילוג לתוכן