יום ראשון   |   14 יולי    |   
דף הבית / כלכלה ותעסוקה / המרוויחים ממלחמת הנפט: מחיר הדלק החדש של חודש אפריל

המרוויחים ממלחמת הנפט: מחיר הדלק החדש של חודש אפריל

משבר הקורונה הוא משבר כללי עולמי והוא משפיע בכל האספקטים בחיים שלנו. כעת הוא משפיע באופן משמעותי גם על מחירי הנפט שכן הביקוש לנפט גולמי בעולם ירד באופן משמעותי ועל כן גם מחירי הדלק הושפעו מכך. אם ראיתם לאחרונה את הירידה במחירי הדלק אל תופתעו מכך. למעשה, כל זמן שמשבר הקורונה מתקיים אנו לא רואים כיצד מחירי הדלק יעלו. זהו ללא הספק הזמן למלא טנק מלא.

מחירי הדלק חודש אפריל

 

הנתונים של משרד האנרגיה:

לאחרונה פרסם משרד האנרגיה נתונים כי המחיר של חבית נפט גולמי שהייתה עד לפני חודש-חודשיים עולה כ-55 דולר לחבית, עולה כעת רק קצת מעל 20 דולר בממוצע לחבית. ירידה של פחות מחצי מחיר. בשל עובדה זו, בלילה שבין ב31.3.20 ל1.4.20 יעודכנו מחירי הדלק הנמצאים בפיקוח והמחיר ירד ב1.03 ₪ לליטר. כעת המחיר לליטר בנזין 95 אוקטן יעמוד על 4.89 שח לליטר ויהיה המחיר הנמוך ביותר של דלק בנזין 95 מאז שנת 2006. מחירי הסולר אם אתם שואלים את עצמכם אינם כפופים לפיקוח ולכן המחירים עשויים להשתנות בין חברת דלק אחת לאחרת ועל כן מומלץ לבצע השוואת מחירים. באילת אגב אין מע"מ והמחיר לליטר עומד על כ4.18 ₪ בשירות עצמי ושירות מלא יהיה בתוספת של 18 אג' לליטר באילת ו-21 אג' לליטר ביתר חלקי הארץ.

עד כמה זה משמעותי לקהל בישראל?

הקהל בישראל תמיד מחפש אחר דרכים לחסוך בהוצאות ותמיד זעק כי מחירי הדלק גבוהים, מחירי הרכבים גבוהים, מחירי הדיור גבוהים ועוד. עכשיו שמחירי הדלק יורדים אין ספק כי הקהל בישראל ייהנה מכך אולם צריך לזכור שזה יהיה ככל הנראה רק לתקופה קצרה של עד אחרי הטיפול בקורונה והיציאה מהמשבר ולכן לא צריך לשמוח לאיד ולהתייחס אל השינוי כאל קבוע. עבור הקהל הישראלי שכרגע מנסה לחסוך כל שקל בשל המצב, אין ספק כי מדובר בשינוי חיובי.

אם מחירי הנפט ירדו לפחות מחצי – מדוע מחיר הדלק לא יורד לפחות מחצי?

גם על הירידה הזו במחיר היו אנשים שידעו להתלונן וטענו כי אם המחיר של הנפט הגולמי ירד בפחות מחצי (20 דולר לחבית נפט במקום 55 דולר) אז מדוע המחיר של הדלק צונח רק בשקל אחד בלבד? ובכן התשובה לכך היא מכיוון שהתמחור של מוצרים ושירותים בישראל אינו מבוסס על ההוצאה שבלבד כרוכה ברכישת המוצר והייבוא שלו, אלא שיש משקל מלא של המיסוי הכרוך בשיווק המוצר, בתשלומים עבור ההכנסות שלו, בעלויות המכס ועוד. בשל עובדה זו מחירי הנפט אולי ירד לפחות מחצי אולם מחירי הדלק ירדו בשקל אחד בלבד שהוא פחות מ20% מהמחיר שקדם לו.

מה הצפי לעתיד?

המרוויחים ממלחמת הנפט בעולם והירידה בעלויות שלו בשל משבר הקורונה הם ללא ספק האזרחים אולם גם לא מעט טייקונים אשר מנצלים את ההזדמנות ורוכשים נפט בכמויות גדולות. חשוב להבין כי מדובר במשהו זמני שיחלוף עם חלוף משבר הקורונה. לאחר ההתאוששות של המשק מהמצב, לאורך הזמן ובהדרגה גם מחירי הדלק יעלו בחזרה ואולי כדי לצמצם נזקים מהתקופה הזו עשויים חברות הדלק אף להעלות את מחירי הדלק למחיר גבוה יותר ממה שהתרגלנו אליו. אומנם מחירי דלק אוקטן 95 הנם מפוקחים על ידי הממשלה אולם למדנו כבר בלא מעט מקרים ותחומים בחיינו כי לטייקונים הגדולים יש השפעות גם בחלונות הגבוהים ביותר ולא מן הנמנע שאם יופעל לחץ פוליטי וכלכלי על מקבלי ההחלטות נזכה לראות גם עליה במחירי הדלק בעתיד.

מאמרים נוספים

דילוג לתוכן