שבת   |   22 יוני    |   
דף הבית / חדשות נדל"ן / אז והיום: בכמה נמכרו נכסים

אז והיום: בכמה נמכרו נכסים

אז והיום - בכמה נמכרו דירות בישראל

 

זה לא סוד שמחירי הדירות בישראל בעשור או שניים האחרונים צמחו משמעותית ביחס לשנים קודמות ומכיוון שכך גם הוקמו לא מעט מחאות בנושא. על פי הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה המחיר לדירה ממוצעת בישראל עלה בכ-55% ביחס לעשר שנים אחורה ולצערנו זה לא נראה כאילו מחירי הדירות הולכים לרדת. למרות ניסיונות שונים של המדינה לארגן פרויקטים שונים עבור זוגות צעירים ואוכלוסיות חלשות הרי שמרבית הפרויקטים מתעכבים ואנו לא רואים שינוי רציני באופק.

מהם המדדים המשפיעים על מחירי הדירות בשוק?

משברים, חוקים חדשים והגופים הממשלתיים הם אלה שיכולים לקבוע מה יהיו מחירי הדירות והאם הם הולכים להיות במגמת ירידה או עלייה בשנים הבאות. למדנו בעקבות המשבר הכלכלי העולמי ב2008 שגם משברים יכולים לפגוע במחירי הדירות וברצון של אנשים להשקיע את הכסף שלהם בדירות כשהם צריכים לשמור על כל שקל כדי להתקיים. כמו כן, חוקים חדשים במדינה לגבי הגבלות שונות על רוכשים או שינויים במיסוי עשויים גם כן לגרום למדדים להשתנות לטובה או לרעה. ברמה הפרטית שאיננה קשורה בחוקים, מיסוי, בממשלה או בכוח עליון – הרי שדירות רבות יכולות להעלות את הערך שלהן על ידי שיפוץ למשל והשבחת הנכס. טרנד שהפך מאוד פופולרי בשנים האחרונות וצבר תאוצה רבה יותר עם עידוד היישום של תוכניות תמ"א 38 לבנייני דירות ישנים בכל רחבי הארץ. התמ"א הנה תוכנית מטהר ארצית ו-38 מציין את מספר התמ"א וסוגה שבמקרה הזה עומד שדרוג מבנים לצורך חסינות בפני רעידות אדמה. על הדרך מנצלים הקבלנים את השיפוץ כדי לייצר עוד דירות וקומות בבניין, להוסיף מעלית, לשדרג את החניה והגינה ועל ידי כך להעלות את הערך של כל הדירות בבניין. כך גם מתקבלת ההסכמה של יתר הדיירים בבניין לשיפוץ. עשרות אלפי דירות עוברות תמ"א 38 בתוך כמה שנים וכאשר הדירות נמכרות בערך גבוה יותר זה ללא ספק מעלה את הממוצע בשוק גם כן.

האם בעקבות משבר הקורונה מחירי הדיור ירדו?

המדינה נמצאת כעת בעיצומו של משבר הקורונה (שנחשב למשבר עולמי אגב) ואנשים לא ממהרים לבצע השקעות, בוודאי לא על נדל"ן (אולי זה הזמן להשקיע במניות שהערך שלהן פחת וסביר שיעלו בשנים הבאות אך מעטים יותר משקיעים בנדל"ן בימים אלה). למרות זאת, ישנם משקיעים שמעדיפים את ההשקעה בנדל"ן מאשר בבורסה ועל כן מאמינים כי רכישת דירה בימים אלה זולה יותר מאשר לפני המשבר ומאשר מה שיהיה בשנים הבאות. כיום קשה יותר למכור דירה בעקבות המשבר ולכן בעלי הדירות מוכנים להוריד מעט מחירים ולמכור כל עוד אפשר. בשנים הבאות ככל הנראה נחזור לתהליך הצמיחה הקבוע שאנו רגילים אליו כבני אדם וחותרים אליו כל הזמן ומחירי הדירות יעלו עוד.

אז והיום: מחירי הדירות היום ולפני עשור:

אז אם אתם תוהים לגבי מחירי הדירות אז והיום ניתן לכם כמה דוגמאות: בראשון לציון דירה ממוצעת נמכר לפני עשור במיליון שקלים לערך וכיום שווה כמעט 2 מיליון שקלים! שזה כמעט 200% עלייה בשווי הנכס. מחיר דירה במחנה יהודה עמד על כ-מיליון שקלים וכיום עומד על 1.6 מיליון שקלים. בכפר גנים שנחשב לאזור טוב נמכרו הדירות לפני עשור ב1.65 מיליון שקלים בממוצע וכיום המחירים נעים בין 2.1 ל-2.2 מיליון שקלים בממוצע (צמיחה של כמעט 40%). דירות גדולות יותר של 5 חדרים עלו כ1.9 מיליון וכיום 2 וחצי מיליון בממוצע. דירה של 4 חדרים בחולון נמכרה לפני עשור במחיר ממוצע של 1.5 מיליון שקלים ואילו כיום עומדת על 2.23 מיליון שקלים בממוצע (מדובר על עליה של מעל 40%).

 

דילוג לתוכן