יום שלישי   |   4 יוני    |   
דף הבית / מהרשת / ראש רשימת מרצ ברמת השרון – עידן למדן – אומר ובאמת עושה!

ראש רשימת מרצ ברמת השרון – עידן למדן – אומר ובאמת עושה!

למדן, ראש רשימת "מרצ – רמת השרון החילונית", עומד שנים בחזית המאבק נגד הישיבה הלא חוקית בבית הכנסת בר יוחאי וניסיונות ההדתה בעיר. בעתירה שהגיש לבית המשפט המחוזי בת"א הוא דורש לחייב את עיריית רמה"ש לעמוד בהתחייבותה להשיב את מבנה בית הכנסת לציבור

אומר ובאמת עושה: עידן למדן, שעומד בראש רשימת מרצ – רמת השרון החילונית וירוקים" הגיש השבוע עתירה לבית המשפט המחוזי בתל אביב נגד ראש עיריית רמת השרון אבי גרובר והעירייה בדרישה לפינוי הישיבה הלא חוקית בבית הכנסת בר יוחאי במורשה. בעתירה נכתב כי למרות שהעירייה התחייבה כבר לפני 3 שנים בפני ביהמ"ש כי תמנע כל פעילות של ישיבה בביה"כ, בפועל ממשיכה הישיבה שמופעלת על ידי עמותות שונות הקשורות לגרעין החינוכי-תורני ברמה"ש, לשגשג ולפעול ללא כל הפרעה.

למדן ומרצ עומדים בחזית המאבק נגד הישיבה, ונגד ניסיונות ההדתה בעיר בכלל, זה שנים. העתירה, שהוגשה באמצעות עו"ד גלעד ברנע, מגוללת את ההיסטוריה של המבנה במורשה, שנבנה לפני למעלה מ-35 שנה על קרקע בבעלות העירייה וקיבל היתר לפעול כבית כנסת. אלא שב-2005 החלו לפעול במקום עמותות הגרעין התורני מבלי שהמבנה אי פעם הוקצה להן כחוק והקימו בו ישיבת הסדר. "לצד הפעילות התורנית והלימודית", נכתב בעתירה, "הוקמו חדרי אוכל, שירותים, מקלחות ומשרדים, כמתקנים תומכים לפעילות הישיבה. הקמת המתקנים נעשתה תוך תוספות בנייה חורגות משמעותית מהיתר הבנייה לפי החוק".

ב-2015 במענה לעתירת תושבים, התחייבה העירייה למנוע כל פעילות של ישיבה במבנה. "התחייבותה זו של העירייה", נכתב בעתירה, "הייתה הגורם היחידי שהביא לכך שלא ניתן בשעתו סעד המחייב את העירייה לפעול לפינוי הישיבה הלא חוקית וכל פעילות שאינה קשורה לביה"כ. מאליו יובן שאם ביהמ"ש היה יודע כי ההתחייבויות וההצהרות שניתנו בפניו יופרו ברגל גסה משך שנים ארוכות, ודאי שהיה מעניק את הסעד שהתבקש".

קרדיט שלומי יוסף
קרדיט שלומי יוסף

להחזיר את בית הכנסת לתושבי השכונה

בעתירה נחשף כי בסוף חודש נובמבר 2017 קיבלה העירייה חוות דעת מעו"ד שרית דנה, לשעבר המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, בה נקבע ללא סייג כי במבנה ביה"כ מתקיימת פעילות של ישיבה, השונה מהותית מפעילות של בי"כ, וכי קיום פעילות כאמור מהווה הפרה ברורה של הוראות החוק.

ע"פ העתירה, "מתברר כי מבנה ביה"כ משמש את הישיבה באופן בלעדי ואיננו משמש עוד כבית כנסת לתושבי רמה"ש. התושבים המבקשים להתפלל בביה"כ מופנים למבנה אחר המרוחק כ-150 מטר מביה"כ. משמע המשיבות (עמותות הגרעין החינוכי) ניכסו לעצמן את מבנה ביה"כ והן מדירות ממנו את ציבור המתפללים תושבי רמה"ש, על כל המשתמע מכך".

עוד נכתב, כי גרובר והעירייה "אינם יכולים להתנער מהחובה הרובצת לפתחם בטענות לפיהן העניין הועבר לטיפול גורם אחר (למשל במישור אכיפת הדין הפלילי), ובטענה שיצאו ידי חובתם עת נשלח מכתב רפה המתייחס לאפשרות 'נקיטת הליכים משפטיים למיצוי זכויות העירייה', מכתב שהוצא לפני 10 חודשים, ואין יודע – מלבד ראש העיריה אולי – מה קרה מאז, אם קרה".

בנוסף לפינוי הישיבה מבקש למדן בעתירה, כי העירייה תימנע מהעברת תמיכה מכל סוג שהו, לרבות סיוע כספי, לעמותות הגרעין התורני, עד שאלו תשלמנה את הליך הפינוי.

דילוג לתוכן