יום שני   |   3 יוני    |   
דף הבית / באנר ראשי / שקהילתיות ויוקרה נפגשים: דרום תל אביב מתחדש אבל שומר על אותנטיות

שקהילתיות ויוקרה נפגשים: דרום תל אביב מתחדש אבל שומר על אותנטיות

אחד המאפיינים הבולטים של דרום העיר תל אביב הוא מרקם החיים הקהילתי. כשהמכבסה נמצאת מתחת לבית, לצד הסופרמרקט, ממול לבית המרקחת, נוצר מעגל חברתי קהילתי שהפך את שכונת פלורנטין למה שהיא היום – מודל לחיקוי עבור שכונות אחרות שעברו שיקום ונותרו מוזנחות. השכונה הדרומית, שאי אפשר לומר את שמה מבלי להזכר בסדרת הטלוויזיה האלמותית, עוברת שינוי מקצה לקצה.

בלב תל-אביב, באזור שוקק החיים, הבילויים והמסחר של נחלת בנימין, קיימים פרויקטי מגורים שהולכים לשנות את הנוף האורבני אבל להשאיר את הלב הקהילתי. אחד הפרויקטים שממחיש, אולי בצורה הטובה ביותר את הקונספט הוא זה שזכה לכינוי ,The Cube אשר בנייתו מסתיימת בימים אלו, ברחוב ממוקם באחד מאזורי הבילוי והמסחר הדינמיים והמרתקים של העיר שלעולם לא ישנה ושערך הנכסים שבה רק עולה עם הזמן. דיירי הבניין יוכלו ליהנות מקרבה משמעותית למרכזי בילוי הפועלים סביב השעון, עולם קולינרי עשיר ומענג מהסביבה של שוק לוינסקי הנחשק. הפרויקט עתיד להיות בניין בן 32 דירות שמתפרס 6 קומות מעל קומות מסחר בין הרחובות נחלת בנימין, אלוף בצלות ומטלון ויהיו בו דירות בנות 2,3 ו – 4 חדרים ופנטהאוז.

שינוי בביקושים

מומחי נדל"ן מסבירים כי בעבר הדייר הממוצע חשב על הדירה העתידית שלו כעל קופסת קרטון- כמעט ולא היה משנה מה היה קורה מבחוץ, אלא והכי חשוב, איך היא נראית מבפנים ואילו שירותים מפנקים היא מציעה עבור המתגורר בה. עם השנים נראה כי הגישה השתנתה וחשיבותה של סביבת המגורים עלתה והדגישה כמה חשובים חיי הקהילה.

המילה עצמה "קהילה" הרבה פעמים מזכירה לנו תקופה מאד ארכאית. תקופה שבה היו חברי "הקהילה" תלויים זה בזה כדי לשרוד, אך מדובר בשיתוף פעולה קבוצתי שעשוי להניב לחברים בו, איכות חיים גבוה משהיו משיגים ללא המעורבות הקהילתית. בבניינים החדשים, במיוחד אלו הנמצאות במגדלים הרמים, בהם מתפארת תל אביב, נוצרות קהילות דיירים שיתופיות המיטבית עם אורח החיים המודרני.

יועצי הנדל"ן של קבוצות היזמות סיטי בוי ויובלים אשר מחדשות את פני העיר עם מגווני פרויקטי מגורים יודעים להסביר לנו היטב כי הרוכשים החדשים של הדירות רוצים חווית מגורים שונה מאלו שלפני שני עשורים. "היום, הרוכש רוצה לדעת מה יהיה שהוא פותח את הדלת של הדירה. איזה חדר כושר מחכה לו, איזו בריכה מפנקת עם נוף על הגג או באיזה סטודיו הוא יוכל לעבוד עם הפיג'מה", מספרים היועצים.

הכפר החדש-ישן

הקרבה לכל המתקנים ההכרחיים, מאלו של כושר, דרך אלו של הילדים ועד הבילויים, הפכה מאד משמעותית. הזמן הופך יקר מרגע לרגע והיכולת שלנו לחסוך אותו, כאשר כל מה שאנחנו נזקקים לו, נמצא במרחק הליכה או לפעמים כמה צעדים ספורים. מתחם המגורים היוקרתי הממוקם בפריים לוקיישן הבא של תל אביב, בדיוק בחיבור בין הרחובות שלמה, נחלת בנימין והרצל.

אחד הפרויקטים שמעבירים אולי יותר מהכל את המסר הקהילתי החדש הוא Julie . מתחם מגורים שיעוצב בסגנון אירופאי מודרני וברמת גימור גבוה ביותר ויכלול קומת מסחר עשירה במקומות בילוי, פנאי וקניות ומעל יקומו 152 יחידות דיור בבניין בן 9 קומות עם דירות מעוצבות, לצד חניה בחניון תת קרקעי, גג עם נוף עוצר נשימה אשר צופה על פטיו ירוק, בריכה, חדר כושר, סטודיו לעבודה ולובי מפואר ומרשים. הדיירים החדשים יחלקו את המרחבים המשותפים בבניין, לפעמים גם באמצעות עזרים טכנולוגיים כמו אפליקציה ייעודית ויוכלו לנהל מערכת סימביוטית של בקשות זה מזה.

העתיד בעירוב שימושים

אחד המאפיינים הבולטים של המגורים בעתיד הוא השילוב בין מסחר ומגורים. מתחם אחד שמאגד בתוכו את כל האלמנטים, אשר מציע מגוון אוכלוסייה רחב, צבעוני ועשיר יותר. שני הפרויקטים שיחדשו את פני השכונה ב-Julie וגם ב-The Cube עתידים להיות חלק מהמודל ההיברידי הזה שמשלב קומת מסחר עשירה במקומות פנאי ובילוי ומעל בנייני מגורים מעוצבים וחדשניים.

הקירבה לכל המקומות החשובים והנחשבים מאפשרת לדיירים החדשים, וגם לתיירים, בדרום העיר את המרחב העירוני החדשני והמתקדם, לצד קהילת האנשים שגרים לצידם ובאזור בו יש מדשאות ירוקות ופסטורליות, כמו הפארק שעתיד להבנות באלוף בצלות.

פלורנטין החדשה לא תראה כמו זו שקדמה לה, עליה שרו, ציירו וכתבו אמנים רבים אבל האזור החדש הזה של העיר מתעורר וקורץ כעת לאוכלוסיות חדשות שמגיעות לקחת את השכונה הקהילתית הזו אל הדור הבא.

דילוג לתוכן