יום שלישי   |   18 יוני    |   
דף הבית / בדק ומצא / לאחר אינספור הונאות ועוקצים: פלטפורמה חדשה וייחודית תאבטח עסקאות רכב בין אנשים

לאחר אינספור הונאות ועוקצים: פלטפורמה חדשה וייחודית תאבטח עסקאות רכב בין אנשים

מכירים את הרגע הזה? החלטתם למכור את הרכב, מצאתם קונה, סיכמתם תנאים ולא ברור מה אמור לקרות עכשיו: אם הוא אמור קודם להעביר את הכסף או שעליכם לבצע את העברת הבעלות ראשונים? ככה זה מרגיש כשקונים או מוכרים רכב משומש, כמו דו קרב "מי ימצמץ ראשון". אז carpay סוף סוף החליטו לעשות סדר בתהליך ולספק פתרון ששומר על הכסף שלכם מפני עוקצים.

כמיליון מכוניות משומשות נמכרות מדי שנה בישראל, כמעט פי 4 ממכוניות חדשות הנמכרות בסוכנויות הרכב השונות. רק בשליש הראשון של השנה החולפת, סך עסקאות המכירה של מכוניות משומשות בישראל עמד על כ-373 אלף. אך עם הצמיחה בהיקפי עסקאות רכב יד שניה, ישנה מגמת עלייה מטרידה בכמות המקרים של הונאות ועקיצות, כאשר בסיטואציות רבות – המוכרים נעלמים עם הכסף מבלי להעביר בעלות או שהרוכשים מבצעים העברה בנקאית ומבטלים אותה לאחר מכן, כשהרכב כבר בבעלותם.

פלטפורמת carpay החדשה, בשיתוף עם ויזה כאל, מאבטחת עסקאות רכב בין אנשים באמצעות תהליך דיגיטלי חדשני וראשון מסוגו בישראל, שמנהל את העברת הכסף למוכר ואת העברת הבעלות לקונה, ללא אפשרות לעוקצים.

מהמקרים ההולכים ומתרבים בקבוצות וקהילות רכבים משומשים בפייסבוק, ניתן ללמוד על דרכי הפעולה של העוקצים: "העמדתי למכירה מכונית מסוג סיאט לאון FR 2014, התקשר אליי בחור וביקש לראות את המכונית. סיכמנו שהוא מבצע העברת זה"ב ורק לאחר מכן אעביר אליו את הבעלות", מספרת אחת הגולשות. "נכנסתי לחשבון ואכן ראיתי שנכנסו לי 68,000 ₪, ללא פירוט על אופן ביצוע ההעברה. לאחר מכן ביצעתי העברת בעלות. יום לאחר מכן, יצרתי קשר עם הבנק והסתבר לי שאותו אדם הפקיד אצלי בחשבון 2 המחאות באמצעות כספומט. כשהתקשרתי לבעל ההמחאות לפי הטלפון שהופיע על הצ'ק, הוא טען שמדובר בהמחאות גנובות ואכן הצ'קים חזרו ומאז הוא לא עונה לי. הגשתי תלונה במשטרה שכנראה לא תעזור" סיכמה בתסכול.

לצד דוגמה זו, ניתן למצוא ברשת מקרים נוספים של הונאות ועוקצים המתרחשים מדי שנה. "השוק הזה היה פרוץ עד כה ומגוון נוכלים מיומנים ניצלו זאת", מספר מנכ"ל carpay, תומר בר אור. "המטרה שלנו היא לעודד עסקאות רכב בין אנשים ולבצע זאת בצורה מאובטחת, מבלי שאחד מהצדדים צריך לעשות את הצעד הראשון של העברת הכספים או רישום בעלות על הרכב ולחשוש מפני הונאה. היצע הרכבים האיכותי והגדול ביותר נמצא בידיים פרטיות – מעל 80% מהרכבים בישראל! מה עוד, שמוכר רכב יקבל את התמורה הכספית הטובה ביותר בפער של כ-10%-20% אם ימכור את הרכב בעצמו מאשר אם ימכור למגרש, וקונה הרכב יבחר רכב מתוך היצע עצום ומגוון שנמצא בשוק הפרטי".

ההחלטה על הקמת הפלטפורמה נולדה מתוך צורך אמיתי, שכל מי שהיה בסיטואציה מכיר. "כיום, לקוחות שמוכרים רכב חוששים במועד העברת הבעלות בדואר לעשות את הצעד הראשון, שמא הצד השני ירמה אותם והם יישארו ללא הכסף. הפלטפורמה החדשה מונעת את השלב המלחיץ של העברת הבעלות באמצעות אבטחת העסקה" מספרים בחברה.

איך זה עובד?

בכניסה לאתר carpay ניתן להתחיל באופן פשוט ומהיר את תהליך המכירה או הרכישה של הרכב. הפלטפורמה אוספת פרטים על המוכר והקונה ולאחר מכן מאמתת את פרטי הרכב והצדדים בעסקה. בין היתר, הפלטפורמה מבצעת וידוא שהרכב נקי משעבודים. לאחר אימות הנתונים, על הרוכש לבצע העברה לחשבון המאובטח של carpay ורק לאחר שהמוכר מעביר את הבעלות על הרכב לרוכש ואת יתר המסמכים הנדרשים לרישום הרכב – כספי הרכישה מועברים לחשבונו מהחשבון המאובטח. לאורך כל הדרך, שני הצדדים יכולים לבטל את העסקה במידה ונתוני הרכב המאומתים אינם כפי שציפו.

דילוג לתוכן