יום ראשון   |   19 מאי    |   
דף הבית / בדק ומצא / קונים רכב מבעלות פרטית? בדקנו ואספנו עבורכם 5 דברים שחובה לבדוק

קונים רכב מבעלות פרטית? בדקנו ואספנו עבורכם 5 דברים שחובה לבדוק

בכל שנה, כמיליון ישראלים רוכשים רכב משומש ורוב העסקאות הללו מתבצעות בין אנשים פרטיים. אז אם גם אתם עומדים לקנות רכב מאדם פרטי, אלו חמשת הדברים שאתם חייבים לבדוק כדי להימנע מהונאות, שהפכו בשנים האחרונות לנפוצות במיוחד בשוק הרכבים המשומשים.

הרוב המכריע של עסקאות רכבי יד שניה, מתבצע דרך לוחות מכירה וקבוצות ברשתות החברתיות – כאשר הקונה לא מכיר את המוכר. לאורך השנים, נעקצו מאות ישראלים באתרים הפופולריים, בהם מתפרסמות מודעות למכירת רכבים וכתוצאה מכך, הפסידו מיליוני שקלים ממקרי הונאות של נוכלים, שחלקם מיומנים והפכו זאת לשיטת פעולה.

מה חייבים לבדוק לפני שמוכרים רכב משומש?

לפני שנצא לדרך, קבלו טיפ אחד על חשבון הבית – בתהליך רכישת רכב מגורם פרטי, יש להיות סבלניים וקפדניים, ואף מומלץ להיעזר בשירותים שמסייעים בתהליך. ביניהם, פלטפורמת carpay המאבטחת עסקאות רכב בין אנשים, כך שאין אפשרות לעקוץ את הכסף שלכם.

אלו חמשת הדברים המרכזיים שעליכם לבדוק:

אימות זהות המוכר ובדיקה שהרכב נקי משעבודים

לפני שניגשים לרכב שברצונכם לקנות, עליכם לבדוק מיהו המוכר והאם הרכב באמת שייך לו. תחילה, בדקו היטב את הרישום בתעודת הזהות של המוכר ו-וודאו שהינו תואם את הרישום ברישיון הרכב. מומלץ לערוך חיפוש קפדני ברחבי הרשת ולוודא שלמוכר אין עבר פלילי או כתבות ואזכורים שליליים הקשורים להונאות ועוקצים.

בדקו את רישיון הרכב

כדי לוודא שהרכב יד שניה ולא שישית, כדאי לבדוק את מספר הבעלויות שציין המוכר – יש לזכור כי לעתים הבעלויות הקודמות מופיעות בספחים. ברישום הבעלויות על הרכב, עליכם לוודא כי הפרטים שציין המוכר אכן נכונים ומומלץ לשים לב האם בין הבעלים הקודמים של הרכב ישנן חברות השכרת רכבים, מורי נהיגה, חברות פרטיות או ציבוריות, מוניות או גופים ממשלתיים.

ברישיון הרכב יש לוודא גם את נתוני הרכב: שנת הייצור, הדגם, נפח המנוע ומספר השלדה. יש לשים לב האם המכונית משועבדת או שמא עברה תאונה. מומלץ לבקר במשרד הרישוי ולקבל את היסטוריית הרכב, אשר משפיעה על ערכו.

נסיעת מבחן

גם אם אתם מכירים את המוכר וגם אם לא, מומלץ לערוך נסיעת מבחן, שתסייע לכם לחוות את הרכב על הכביש ולשים לב לדברים חריגים. מומלץ לערוך את נסיעת המבחן באור יום, על מנת לשים לב לשריטות או פגמים שונים. בנסיעת המבחן, בדקו האם ישנם רעשים חריגים, עשן או פיח ותקינות מערכת המגבים, האיתות, התאורה, המיזוג, החלונות, הנעילה המרכזית ויתר הפונקציות ברכב.

גם אם אתם חושבים שאתם מבינים ברכבים – קחו את הרכב לבדיקה במכון

הבדיקות הראשוניות שרוכש מן המניין יבצע אמנם חשובות מאוד, אך כדי לוודא שאין פגמים נסתרים מהעין – מומלץ לקחת את הרכב לבדיקה במכון מוסמך – מוסך שאתם סומכים עליו או שקיבלתם עליו המלצה.

העברת הכספים והעברת הבעלות

מקרי ההונאות הנפוצים מלמדים אותנו שבשלב זה הקונה פגיע במיוחד ולכן, עליו להקפיד שלא להעביר תשלום לפני שמתבצעת העברת הבעלות על הרכב. בנוסף, חובה עליו לוודא שהרישיון הוא אותו רישיון שהוצג לו בהתחלה. בקיצור, עברו בקפידה על כל פרטי העסקה ורק בתום התהליך – העבירו את הכסף למוכר הרכב.

מומלץ להיעזר בפלטפורמת carpay החדשה, בשיתוף ויזה כאל, המאבטחת עסקאות רכב בין אנשים באמצעות תהליך דיגיטלי חכם ונוח, שמנהל את העברת הכסף למוכר ואת העברת הבעלות לקונה, ללא אפשרות לעוקצים. שיהיה מברוק.

דילוג לתוכן