יום ראשון   |   21 יולי    |   
דף הבית / מהרשת / המדריך המלא – תאונת עבודה

המדריך המלא – תאונת עבודה

עורכת דין בת חן טייץ

סעיף 79 לחוק ביטוח לאומי  מגדיר מהי תאונת עבודה. הסעיף קובע כי תאונת עבודה היא תאונה שאירעה תוך כדי עבודתו ועקב עבודתו של העובד אצל מעבידו או מטעמו, ובעובד עצמאי – תוך כדי עיסוקו במשלח ידו ועקב עיסוקו במשלח ידו.

סעיף 80 לחוק הביטוח הלאומי מרחיב את ההגדרה של תאונת עבודה וקובע כי יראו תאונת עבודה גם במקרה שבו אירעה התאונה תוך כדי נסיעתו או הליכתו של העובד לעבודה מביתו או מן העבודה לביתו .

משכך, תאונות דרכים אשר אירעה לעובד בדרך לעבודה או בדרך חזרה מהעבודה לביתו או תאונה שארעה לעובד במהלך יום עבודה  תיחשב לתאונת עבודה.

בשלב הראשון על מנת שהתאונה תוכר כתאונת עבודה, על העובד לפנות אל המעסיק ולבקש שיחתום עבורו על טופס בל/250 שהינו טופס הפניה לטיפול רפואי לעובד השכיר.  עם הטופס יש להגיע לקופת החולים ולמסור לרופא על מנת שינפיק תעודת מחלה לביטוח לאומי הנקראת "תעודה רפואית ראשונה לנפגעי בעבודה".

בשלב השני ניתן להגיש תביעה לדמי פגיעה – יש להגיש טופס מיוחד בל/211 בצירוף מסמכים רפואיים ותעודות המחלה. ניתן לקבל מהביטוח הלאומי לכל היותר תשלום של עד 91 ימים בגין דמי פגיעה בשיעור של 75% משכרו של העובד.

בשלב השלישי אם לעובד נותרה נכות רפואית, יכול העובד להגיש תביעה לקביעת דרגת נכות [טופס בל/200 ] במסגרת התביעה יוזמן העובד לבדיקה בפני הוועדה הרפואית של ביטוח לאומי, שם תערך לו בדיקה קלינית על ידי רופא הוועדה אשר לבסוף יקבע את אחוזי הנכות הרפואית שנותרה לעובד כתוצאה מהתאונה.

במקרים בהם הנכות הרפואית היא בשיעור של  9%- 19%- הנפגע יקבל מענק  חד פעמי שמורכב מסכום הקצבה החודשית כפול 43 קצבאות.

במקרים בהם הנכות הינה 20% ומעלה- התובע יקבל קצבת נכות חודשית .

ניתן להגיש ערר על החלטת הוועדה מדרג ראשון וזאת בתוך 60 יום.

על החלטת הוועדה לעררים ניתן להגיש ערעור לבית הדין לעבודה במקרים של טעות משפטית.

למידע נוסף ולהערכת סיכויי התביעה יש לפנות לעו"ד הבקיא בתחום.

 

"אין לראות באמור לעיל משום ייעוץ משפטי מכל סוג שהוא אלא כסקירה כללית. מומלץ לפנות לעורך דין המתמחה בתחום לשם קבלת ייעוץ משפטי ראוי טרם נקיטת פעולה למיצוי זכויותיכם".

למידע נוסף ולשאלות נוספות ניתן ליצור קשר

טלפון: 052-5574676

פקס: 077-3180807

כתובת- אופנהיימר 7 (בניין לב המדע ) רחובות

מייל: [email protected]

אתר: bathen.co.il

דילוג לתוכן