שבת   |   13 יולי    |   
דף הבית / חדשות נדל"ן / נדל"ן בחו"ל / נדל"ן בגאורגיה

נדל"ן בגאורגיה

נדל"ן בגאורגיה – אחת מאפשרויות ההשקעה המבטיחות באירופה

בעידן בו מחירי הדירות בישראל מרקיעים שחקים ונמצאים בעליה מתמדת מזה למעלה מעשור, עידן בו התנאים ללקיחת משכנתה הפכו קשוחים יותר ועתודות הבניה בערים המרכזיות הולכות ואוזלות, משקיעים רבים מחפשים נתיבים חדשים להשקעה, ומוצאים אותה לא אחת מעבר לים. כמובן, כאשר יוצאים מגבולות הגזרה של מדינתנו הקטנה, כמות האפשרויות היא לא קטנה, והחכמה היא לאתר את המקום בו כל התנאים בשלים להשקעה מוצלחת שתניב תשואה מובטחת.

כששומעים את המילה "גרוזיה" לרוב חושבים על מטבח ייחודי ומשמין, תרבות עשירה בת 3000 שנה ועל נופים הרריים עוצרי נשימה שמאפיינים את המדינה הצעירה, מי שהיתה חלק מברית המועצות לשעבר וכיום נחשבת למדינה המתפתחת במהירות מסחררת. בשנים האחרונות הפכה גאורגיה ליעד תיירותי מבוקש במיוחד גם בקרב הישראלים, אלא שחוץ מענף התיירות המשגשג, הפך גם נדל"ן בגאורגיה ליעד פופולרי עבור משקיעים.

כאמור, עד שנת 1991 היתה גאורגיה חלק מברית המועצות. עם קריסתו של הגוש הסובייטי ניצלה גאורגיה את חלון ההזדמנויות והכריזה על עצמאותה. ההתחלה לא היתה קלה והמדינה הצעירה היתה עסוקה בעיקר במאבקים פוליטיים פנימיים ומלחמה עם הכוחות הרוסים. רק בשנת 2008, עם סיום המתיחות והקרבות מול רוסיה, התפנתה המדינה הצעירה לטפל בעניינים הפנימיים, וביניהם שיקום הכלכלה המקומית. עשור מאוחר יותר, מציגה גאורגיה צמיחה כלכלית ממוצעת של כ-8% בשנה, נתון מרשים במיוחד שמשפיע גם על שוק הנדל"ן בגאורגיה, שהפך למוקד משיכה אטרקטיבי עבור משקיעים ברחבי העולם.

הביקוש הגובר במדינה לנדל"ן עבור דיור, תיירות ומסחר יצר מצב בו אחוזי התשואה על נדל,ן בגאורגיה הם גבוהים במיוחד הן בזכות שיטת המיסוי הנוחה וגם בגלל הביקוש הגבוה וההיצע הנמוך. שיטת המיסוי קובעת מס אחיד על נדל"ן בגאורגיה – 15% לגופים מסחריים ו-25% לפרטיים, אבל גולת הכותרת היא דווקא העובדה שתמלוגים, ריביות והכנסות שונות מההשקעה אינם מחויבים במס ובנוסף, ניתן למכור את הנכס לאחר שנתיים בלבד עם פטור מלא ממס.

למרות שמחירי נדל"ן בגאורגיה נחשבים נמוכים ביחס למקומות אחרים בעולם, אי אפשר להגיד את אותו הדבר על התשואה הצפויה. מחיר דירה משופצת או חדשה באזורים איכותיים נע סביב 100 אלף ₪ ואילו התשואה נעה בין 8 ל-12 אחוזים, פי 2 או אפילו פי 3 מהתשואה על נדל"ן בישראל.

לסיכום, נדל"ן בגאורגיה טומן בחובו מספר יתרונות משמעותיים. המחירים זולים במיוחד בהשוואה לשוק המקומי ולמדינות אחרות, התשואה גבוהה באופן מפתיע ועתידה לגדול אפילו יותר על פי התחזיות. בנוסף, כלכלת המדינה נמצאת בצמיחה מתמדת, עובדה המשפיעה רבות גם על שוק הנדל"ן המקומי. תוסיפו למשוואה את שיטת המיסוי הנוחה והמשתלמת ותגיעו למסקנה חד משמעית – נדל"ן בגאורגיה – לפחות שווה בדיקה.

דילוג לתוכן