יום שלישי   |   18 יוני    |   
דף הבית / חדשות נדל"ן / כך תבחנו את הנכס שאתם עומדים לרכוש

כך תבחנו את הנכס שאתם עומדים לרכוש

כל מי שאי פעם עמד לרכוש נכס בישראל למד בדרך הקשה שיש כמה דברים חשובים מאוד שעדיף לבדוק לפני שחותמים על (מאות!) המסמכים שיהפכו אותם רשמית לבעלי דירות ונכסים.

מן הסתם, מומלץ מאוד לתת לעורך דין לעיין בהסכם הרכישה ולבעל מקצוע לעבור בנכס עצמו על מנת לוודא שהוא תואם לכתוב בהסכם – אבל ישנם עניינים שגם הרוכש הפוטנציאלי יכול לעשות לטפל בזמן שהוא בודק את הנכס.

למרות שבדרך כלל יהיו שינויים ותיקונים קוסמטיים שיהיו חייבים להתבצע ויוסיפו רק יותר לעלויות הרכישה היקרה ממילא, בחינה עצמית מדוקדקת היא רעיון משתלם מאוד שיכול לחסוך עשרות אלפי שקלים לכיס, לטווח הארוך.

הנה כמה דברים שאנחנו ממליצים לבדוק לפני מעמד החתימה, ולפני שאתם "יורשים" את כל הבעיות של הדייר או הבעלים הקודמים של הנכס:

בדיקת הצנרת!

לא חסרים נכסים בארץ עם תשתית צנרת ישנה וחלודה – אפילו עד 80 שנה בשכונות מסוימות בתל אביב! גיל הצנרת משפיע לא רק על היכולת שלה להכניס מים נקיים לנכס, אלא גם להוציא ממנו ביוב בכמויות הנדרשות. מעבר לבדיקה הסטנדרטית של המים היוצאים מהברזים והמקלחות, מומלץ למלא עד תום את כל האמבטיות והכיורים בבית ולרוקנם בבת אחת, כדי לבדוק אם הצנרת עומדת בעומס ולא נוצרת הצפה.

בדיקת כל הברזים!

מעבר לבדיקת הצנרת, חשוב לוודא שכל הברזים בנכס עובדים ובעלי זרימה תקינה. להחליף ברז זה אולי עסק יחסית קל, אבל מציאת בעיות קודמות לפני הרכישה יכולה לחסוך לכם כאב גב מיותר.

פתיחת כל החלונות!

פתיחת כל החלונות בנכס יכולה להביא לזיהוי בעיות בהם – חלונות שנתקעים באמצע המסילה או חלונות שלא נפתחים בכלל – להחליף חלון הוא לא עסק מלבב, או זול.

לטעום את המים!

לא מעט רוכשים לא מיישמים את העצה הזאת לפני קניית הנכס. למי הברז במדינה אין טעם אחיד, שמשתנה ממקום למקום. יש את מי הברז שמגיעים מהאקוויפר המקומי, יש את אלו שמגיעים מהכנרת, או אפילו מים מותפלים – ולכולם יש טעם שונה וייחודי. טעם המים המקומיים אולי לא יפילו את העסקה, אבל יש לו השפעה גדולה ומתמשכת על איכות החיים של אלו שיעשו שימוש בנכס.

להפעיל את השירותים!

כדאי מאוד לוודא שהשירותים בנכס לא רק תקינים – אלא גם מסוגלים להוריד במים נייר טואלט. לא בכולם יש זרימה חזקה מספיק, או צנרת המאפשרת זאת. החלפת שירותים היא עסק פשוט יחסית, אך היא מוסיפה סכום נדיב לעלויות.

בדיקת ארון החשמל!

דרך טובה לחסוך כאב ראש היא לוודא שארון החשמל הוא לא רק נקי – אלא גם מכיל את כל הסימונים לחיבורים בנכס. כדאי גם לבדוק אם ישנם חוטי חשמל משוחררים שלא מתחברים לשום דבר, זה אומר שייתכן וישנם חוטי חשמל לא מזוהים בתוך הקירות.  

הפעלת החימום והקירור!

כדאי מאוד לוודא שמערכות החימום והקירור בנכס מתפקדות, לפני שרוכשים אותו. מדובר לא רק בבדיקה אם הן עובדות – אלא שהן גם מספקות את הטמפרטורה הנדרשת. רכישת נכס באמצע הקיץ עם מזגן שעובד, אך לא מקרר, היא לא עניין נעים.

בדיקת משטחים לסימני לחות!

לחות גבוהה היא בעיה משמעותית לנכסים, בעיקר במישור החוף. אם רצפת הנכס היא פרקט או עץ טבעי – מדובר בסכנה כפולה ויקרה לטיפול. מומלץ מאוד לבדוק בפינות ובצדדים שאין הבדלים בצבע. כתמים או חלקים שחורים בעץ מצביעים על נזילות או לחות גבוהה שאינה מטופלת. אם הנכס כולל שטיחים גדולים, כדאי לבדוק מתחתם כדי לוודא שאין עובש או פטריות.

יש לכם עוד טיפים שעזרו לכם לפני רכישת הדירה? שתפו איתנו בתגובות!

דילוג לתוכן