יום שני   |   3 יוני    |   
דף הבית / בדק ומצא / האם וירוס הקורונה יגרום לפחות סטודנטים להירשם בשנה הקרובה?

האם וירוס הקורונה יגרום לפחות סטודנטים להירשם בשנה הקרובה?

התפשטות נגיף הקורונה גרמה לקריסה כלכלית עולמית במגוון רחב של תחומים וכן בשינויים רבים הנעשים בסטטוס קוו של העולם שהכרנו עד כה. בהתייחסות ממוקדת יותר למצב בארץ נוכל לראות כי בעקבות ההנחיות החדשות של ראש הממשלה על סגר מלא והנחיות משרד הבריאות לגבי הגבלות רבות בכל תחומי החיים, תוצר לוואי של זה הוא סגירת מוסדות החינוך, החל מגנים, דרך בתי ספר ועד למוסדות הלימוד להשכלה גבוהה בכל רחבי הארץ. יצאנו לבדוק – האם בעקבות המצב סטודנטים יפחדו להירשם ללימודים בשנה הבאה? או שמא יהיה גל נרשמים גדול יותר?

בעקבות משבר הקורונה – כל מוסדות הלימודים נסגרו לטובת למידה מקוונת:

בשל הסגירה של מוסדות הלימוד השונים, כולל המוסדות להשכלה גבוהה (המכללות והאוניברסיטאות) בכל רחבי הארץ, הן החלו מעבר ללמידה מקוונת. הלמידה המקוונת פותרת את בעיית ההתקהלות של הסטודנטים שבקורסים מסוימים נמצאים מעל 100 סטודנטים בחדר אחד. בשל עובדה זו ואי וודאות לגבי העתיד הקרוב והרחוב יותר אנו מבינים מדוע סטודנטים רבים חוששים לשנת הלימודים הבאה, לכל נושא דחיית הלימודים וגם אנשים שהציבו לאנשים למטרה להירשם ללימודים גם הם עדיין נמצאים בחוסר וודאות לגבי העתיד לבוא.

הפחד מהעתיד והרצון להשקיע בלימודים:

בשל חוסר הוודאות והמצב הקיים, הסגר, המצב בשוק העבודה והמצב הכלכלי – אנשים רבים דואגים לעתיד שלהם. הם מבינים כעת כי ללא מקצוע ותעודת לימודים במוסד להשכלה גבוהה יהיה להם יותר קשה למצוא עבודה מאשר אלה שכן יש להם. בעוד אחוז האבטלה ילך ויגדל בתקופה שאחרי הקורונה בשל הצמצומים הכלכליים בכל העסקים – הרי שאלה יאלצו לחסוך בעלויות ולצמצם בכמות העובדים. מכאן – הדאגה של האנשים לרצות ללמוד מצב אחד, להשקיע בלימודים ולהשקיע בעתיד שלהם. מצד שני – משבר כלכלי, לימודים עולים כסף, אי ודאות לגבי הלימודים בשנה הבאה.

המשבר הכלכלי שיישאר אחרי הקורונה יוביל להפחתה בהרשמות סטודנטים ללימודים?

בהמשך ישיר לפסקה הקודמת. על פי שיחות עם סטודנטים רבים בתקופה זו של חוסר ודאות הם מתקשים ללמוד מהבית ורבים מהם זקוקים למסגרת החברתית כאשר הם יוצאים ללימודים. הם מרוכזים יותר כאשר המרצה מסביר להם פנים מול פנים מאשר הם לומדים דרך ZOOM או דרך קורס אונליין שהועלה על ידי המכללה. הם זקוקים להפסקות הללו עם החברים בקפיטריה, לשיחות עם אנשים אחרים, לצאת לנשום אוויר ולא להיות סגורים מול המחשב. כל אלה פוגעים בלימודים שלהם ויוצרים חוסר נוחות וחוסר וודאות לגבי המשך הלימודים. משבר הקורונה הוביל לכך שסטודנטים קיימים לא יודעים מה יהיה אתם וזה משליך בשיחות בין האנשים, כולל סטודנטים קיימים לחבריהם הרוצים להירשם ללימודים, שמא אולי זה לא זמן טוב לעשות זאת הן מבחינה כלכלית והן מבחינת אופן הלימוד ושטף הלימוד.

יצאנו ובדקנו – ואלו המסקנות:

אם נשכלל את כל המסקנות מהמחקר הקטן שלנו שכלל את תמונת המצב הקיימת, חוסר הוודאות מהעתיד לבוא ואת תגובות הסטודנטים בשטח – אנו רק יכולים להסיק מכך שבשנה הקרובה ואולי גם בזו שאחריה יהיו פחות סטודנטים שיירשמו ללימודים במכללות ובאוניברסיטאות. אנשים ימשיכו לעבוד, לחסוך כסף או להתנהל באופן שבו התנהלו עד עכשיו ותהיה הפחתה משמעותית בכמות הסטודנטים שיירשמו ללימודים במוסד להשכלה גבוהה. המסקנות הללו תקפות לכל הפחות עד אשר ימצא פתרון רציני יותר לקורונה, כאשר אנו מדברים על טיפול בנגיף לחולים וכמובן חיסון המגן מפני הנגיף. רק לאחר מכן אולי נחזור לראות עלייה בקרב הנרשמים ללימודים, יוסרו מחסומי הפחד מהתקהלויות ומחוסר הוודאות לגבי שנת הלימודים הבאה והפחד שהנגיף יחזור.

 

דילוג לתוכן