יום שלישי   |   18 יוני    |   
דף הבית / השקעות / השקעות בחול / השקעות נדל"ן ביוון: מדריך למשקיע הישראלי מעודכן ל-2023

השקעות נדל"ן ביוון: מדריך למשקיע הישראלי מעודכן ל-2023

עם הזינוק במחירי הנדל"ן בישראל צומח לו בהתמדה שוק השקעות נדל"ן ביוון. אחד המנועים לכך הוא הפער האדיר במחירי הנדל"ן בין ישראל ליוון, שמאפשרים תשואות גבוהות גם בהשקעה בתקציב נמוך יחסית. כך, במחיר דירה ממוצעת בפרברי תל אביב ניתן לרכוש 5 דירות באתונה או 3 בתים קטנים על המים ולקבל תשואה ממוצעת הנעה בין 7% ל-10% – בעוד שבישראל זה נע על 3-6%.

בנוסף למחירים היחסיים, שוק הנדל"ן ביוון מתעורר ומתחיל להתאושש. לאחר שנים של משבר כלכלי, יוון מתפתחת בהיקפים גדולים במיוחד, ותחנות סקי חדשות וחופים יפים מושכים תיירים מרחבי העולם. כתוצאה מכך, יש דרישה גבוהה לנכסים נופשיים ומסחריים במקומות מבוקשים כמו סנטוריני ומיקונוס.

שלא במפתיע, את הביקוש החזק להשקעות נדל"ן ביוון מובילים משקיעים זרים. נתוני הבנק של יוון מלמדים כי בתשעת החודשים הראשונים של 2022, משקיעים זרים השקיעו 1.27 מיליארד אירו – גידול של 60% בהשוואה לתקופה המקבילה ב-2021. הערכות הן כי סך ההשקעות צפויות להגיע ל-1.7 מיליארד אירו, מעבר ל-1.45 מיליארד אירו שנרשם לפני הקורונה.

איך נראה שוק הנדל"ן ביוון?

מחירי הבתים ביוון ממשיכים לעלות בחוזקה, על רקע ביקוש גובר של רוכשים זרים והמשך הצמיחה הכלכלית במדינה. על פי נתוני הבנק המרכזי של יוון, העלייה הארצית הממוצעת במחירי הנדל"ן במדינה היא 7.2% משנה לשנה, כאשר ברבעון הרביעי של 2022 הסתכמה העלייה השנתית ב-8%.

מגוון הדירות הרחב ביוון יחד עם העלייה המתמדת בגרף התיירות, מאפשר מיצוי פוטנציאל מלא של הנכס באמצעות השכרה לטווח קצר, ענף שצובר תאוצה רבה במדינה, עם פלטפורמות Booking או Airbnb. בהקשר זה לשים לב לגידול במספר הנוודים הדיגיטליים השוכרים נכס למספר חודשים. דירות שכאלה, המתאימות לשכירות לטוח קצר, מתאפיינות בלוקיישן מרכזי ובאמות מידה קטנות, וניתן למצוא אותן במחיר 60-80 אלף אירו, פחות מחצי מיליון שקלים.

למה צריך לשים לב בבחירת הנכס?

אם אתם מחפשים השקעות נדל"ן ביוון קחו בחשבון שמרבית הבתים שתפגשו יהיו ישנים. לכן, כדאי שתגלמו את עלויות השיפוץ בתוך המחיר הסופי של הנכס. לעיתים השיפוץ יהיה רק ​​קוסמטי, אז כדאי גם לבדוק אם התשתית טופלה. ודאו שתקבלו תשובות ברורות לשאלות הללו מכיוון שהן עלולות בסופו של דבר לעלות לכם הרבה כסף לאחר הרכישה. אם נדרש שיפוץ, תצטרכו גם למצוא קבלן אמין.

על אף הקרבה המובהקת של יוון לישראל, חשוב שתצטיידו בחברת ניהול מקומית שתהיה זמינה לדייר שלכם בכל עת ותדאג לתקינות השוטפת.

האם אקבל ויזת זהב?

משקיעים זרים נמשכו ליוון בין השאר בשל תוכנית ויזת הזהב המציעה תושבות למשקיעים שאינם באיחוד האירופי, הרוכשים נדל"ן או שוכרים נכס בשווי של מעל 250,000 אירו.

אולם, החל מה-1 באוגוסט 2023 ואילך, סכום ההשקעה המינימלי על השקעות נדל"ן ביוון המזכות בוויזת הזהב ליוון יוכפל עד לסך של 500 אלף אירו באזורים מוגדרים, שהם האזור הגדול של אתונה, האיים סנטוריני ומיקונוס ועיריית סלוניקי. לעומת זאת, מי שישלם את הפיקדון להשקעה שמתאים ל-10% מערך הנכס עד 31 ביולי 2023, יוכל ליהנות מהתוכנית של 250 אלף אירו כל עוד יסיים את ההשקעה עד 31 בדצמבר 2023.

אילו מיסים אצטרך לשלם?

משטר המיסוי ביוון נחשב לידידותי במיוחד בשל מדיניות הממשלה לעידוד השקעות הון זרות. המיסים כוללים מס רכישה בגובה 8%, כאשר במעמד המכירה מתקבל פטור מלא; 0% מס שבח; וכן אפשרות לשלם מס על שכירות רק ביוון (15%), הודות לאמנת המס בין ישראל ליוון שמונעת תשלום מס כפול כמו בלא מעט השקעות נדל"ן בחו"ל של ישראלים.

החלטתי שאני רוצה ללכת על השקעות נדל"ן ביוון – מה צריך לעשות עכשיו?

כמו בכל תחום חדש, חשוב להתייעץ עם מומחים, או במקרה הזה מומחה להשקעות זרות ביוון. על המומחה להיות מסוגל להציע ידע מקצועי וניסיון מעשי בשוק הנדל"ן המקומי, הכרת מתחמים פוטנציאליים, תנאי השוק ותהליכי רכישה. המומחה מסייע בבחינת הזדמנויות מרתקות ובזיהוי הסיכונים הפוטנציאליים בהשקעה. כמו כן, הוא מסייע בניתוח התשואה הצפויה והמודל העסקי, באופן שיבטיח לכם ניצול מקסימלי של הפוטנציאל.

    דילוג לתוכן