שבת   |   13 יולי    |   
דף הבית / חדשות נדל"ן / נדל"ן בחו"ל / נדל"ן בברלין / הזדמנות או טעות: האם השקעה בנדל"ן דירות בברלין היא כדאית?

הזדמנות או טעות: האם השקעה בנדל"ן דירות בברלין היא כדאית?

לאורך העשור האחרון, הולכת והופכת ברלין, לאט ובזהירות, למרכז החדש של אירופה. עד לפני 15 שנה חיפוש דירה בברלין היה משימה דיי פשוטה: בחר דירה שמתאימה לך, סגור חוזה ותתחיל לארוז. אלא שמדיניות ברורה של ממשלת גרמניה שמשקיעה כבר שנים סכומי עתק בפיתוח העיר, הן ברמת התשתיות והן בפרויקטים ציבוריים כמו שיקום שכונות, בנייני יוקרה ופתרונות דיוק לצעירים, הפכו אותה לבירה החדשה של אירופה, ובהתאם לכך, הפכו דירות בברלין לסחורה נחשקת וקשה להשגה, במיוחד עבור השוכרים, מצב דומה לזה שכל מי שניסה לשכור דירה בתל אביב מכיר.

לאור הפיכתה של עיר הבירה הגרמנית לתפוח אדמה לוהט, החלה ברלין למשוך אליה לא מעט משקיעים שמבקשים לנצל את העלייה המתמדת במחירי הדירות ובמיוחד בעלויות השכירות, כדי להשיג תשואה יפה ורווח נאה. לשם הדגמה, בין 2016 לשנת 2017 נרשמה עליה של יותר מ-10 אחוזים במחירי השכירות, וגם הנתון הזה לא גורם לביקוש הרב לרדת. כתוצאה מכך, בהתאם לכוחות השוק הבלתי נמנעים, המחירים ממשיכים לטפס ולהרקיע שחקים, ועושה רושם שהמגמה הזאת תימשך.

אז האם השקעה בברלין היא כדאית? הנה כמה דברים שצריך לדעת על דירות בברלין:

  • למרות העלייה הדרמטית במחירי דירות בברלין בפרט ובגרמניה בכלל לאורך העשור האחרון – 120% בברלין, 100% במינכן, 70% בהמבורג ובסה"כ עליה ממוצעת של כ-80 אחוזים במחירי הדירות בשמונה השנים האחרונות, דוחות שפרסמה חברת הנדל"ן הבינלאומית קוליירס מרמזים כי עליות המחירים צפויות להימשך ולכן חלון ההזדמנויות להשקעה שתניב תשואה בעיר עדין פתוח.
  • תוכנית פיתוח שיזמה העירייה לבניית אלפי יחידות דיור בפארק המכיל גם את שדה התעופה טמפלהוף שבברלין בוטלה לפני מספר שנים לאחר משאל עם שנערך בנושא. האובדן של כמות גבוהה של יחידות מגורים פוטנציאליות גרמה באופן טבעי לעלייה בביקוש ובמחירים בשכונות הסמוכות.
  • אחרי שנים ארוכות בהן העדיף הדור הצעיר בגרמניה לגור בשכירות ולא לרכוש דירות, החלה המגמה להשתנות ויותר ויותר צעירים מבינים שהדרך היחידה שלהם להשיג מגורי קבע יציבים היא רכישת דירה.
  • לאורך השנים האחרונות, ובהתחשב במשברים הכלכליים שפוקדים את מדינות העולם חדשות לבקרים, נחשבת הכלכלה הגרמנית לאחת הבטוחות והיציבות בעולם בכלל ובאירופה בפרט. עם נתוני אבטלה נמוכים במיוחד ונתוני תל"ג לנפש מהגבוהים באירופה, השקעה בברלין נחשבת, לפחות על הנייר, להשקעה בטוחה ויציבה עם תשואה טובה מעט סיכונים באופן יחסי.

כמובן, לפני שמקבלים החלטה חשוב לזכור כי ממש כמו בישראל ובמקומות אחרים בעולם בהם מחירי הדירות החלו לזנק בהיסטריה על פני תקופת זמן קצרה, יש להיזהר מאפקט הבועה, ולבחון היטב את השוק כדי לוודא שההשקעה שלכם תהיה מוצלחת ובטוחה ככל הניתן ולא תתפוצץ לכם בפנים.

רוצים לקבל מאיתנו עוד עדכונים וכתבות מעניינות בנושא נדל"ן בחו"ל? הירשמו לניוזלטר שלנו!

דילוג לתוכן